2 sierpnia 1944 roku w drugim dniu Powstania Warszawskiego, w wyniku ran zmarła Krystyna Krahelska ps. Danuta – poetka i łączniczka

Krystyna Krahelska urodziła się 24 marca 1914 w rodzinnym majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą koło Baranowicz. Od 1928 roku członkini Związku Harcerstwa Polskiego. W maju 1939 roku została absolwentką etnografii Uniwersytetu Warszawskiego. Przed mikrofonami radia w Wilnie i Warszawie wykonywała regionalne pieśni z rodzinnych Kresów Wschodnich. Tworzyła również wiersze liryczne. W latach 1936-1937 pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej do pomnika warszawskiej Syrenki.

Od grudnia 1939 roku działała w konspiracji SZP-ZWZ-AK jako łączniczka. Dostarczała rozkazy, meldunki i broń, przewoziła tajną prasę. Pisała teksty i melodie piosenek żołnierskich, wśród nich będącą bojowym apelem pokolenia: „Hej chłopcy, bagnet na broń!”. W pierwszym dniu Powstania walczyła jako sanitariuszka plutonu atakującego Dom Prasy na Marszałkowskiej. Opatrywała rannego powstańca, gdy trafiły ją trzy pociski. Zmarła nazajutrz w wyniku odniesionych ran. Żyła i zginęła tak, jak prosiła w wierszu „Modlitwa”: „Daj nam, Chryste przydrożny, silną wolę do życia – / I daj nam śmierć żołnierską, jeśli umrzeć trzeba…”.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*