20 maja 1834 roku zmarł Marie Joseph markiz de La Fayette

Tego dnia 1834 roku zmarł w Paryżu Marie Joseph markiz de La Fayette

Marie Joseph markiz de La Fayette urodził się w Owernii. Arystokrata francuski zasłynął jako wybitny polityk i dowódca końca XVIII wieku. W latach 1777-1781 służył w armii francuskiej walczącej po stronie kolonistów w wojnie o niepodległość USA. W 1781 roku zmusił Brytyjczyków do kapitulacji pod Yorktown. Do kraju powrócił w stopniu generała.

W okresie rewolucji francuskiej był jednym z głównych szlachciców popierających jej ideały. Był też dowódcą paryskiej Gwardii Narodowej. W 1792 roku mianowano go dowódcą jednej z armii walczących przeciw Austrii. La Fayette tymczasem szykował zamach stanu wymierzony przeciwko jakobinom, który choć okazał się bezskuteczny, to pozbawił go dowództwa i zmusił do ucieczki z kraju.

W następnych latach przebywał w więzieniu w Prusach i Austrii. Do Francji powrócił w 1799 roku za rządów Napoleona. Częściowo wycofał się z polityki, jednak pozostawał aktywnym działaczem liberałów. W 1830 roku dowodził Gwardią Narodową i czynnie wspierał pretendującego do korony Ludwika Filipa, by pod koniec życia przejść do opozycji. Zmarł w 1834 roku w Paryżu.

Comments are closed.