21 października 1944 roku powstała japońska samobójcza jednostka wojskowa, kamikaze

Kamikaze – W 1944 roku wojna na Pacyfiku zdecydowanie nie szła po myśli Japończyków. W czerwcu w bitwie na morzu filipińskim ponieśli ciężkie straty. Stracili dwa lotniskowce oraz ok. 400 samolotów japońskich, przeciwnik naliczył ok. 100 strat samolotów i żadnych w okrętach. W tych okolicznościach zdecydowano się na nowe rozwiązanie, ataki samobójcze.

Pomysłodawcą pomysłu był wiceadmirał Takijoro Onishi, wykonawcą chorąży Nakamija, a pierwszym dowódcą takiej jednostki kapitan Yuko Seki. W pierwszym ataku z 25 października, efektem ataku 9 myśliwców było zatopienie amerykańskiego lotniskowca USS „St. Lo”oraz uszkodzenie trzech innych okrętów. Oddziały kamikaze były podporządkowane dowództwu marynarki, największy udział miały w walkach na Okinawie. Do końca wojny zatopiły 56 okręty oraz 273 uszkodziły, kosztowało to życie prawie 4 000 pilotów.

Większość z pilotów była ochotnikami. Kierowali się japońskim kodeksem samurajów, bushido. Przed wylotem na misję była patriotyczna uroczystość w której przypominano pilotom o poświęceniu dla Ojczyzny, potem składali przysięgę i odbierali miecze samurajskie oraz owijali się czerwoną opaską z napisem „poświęcenie dla kraju” , „pewne zwycięstwo” lub „tarcza wschodzącego słońca”. W momencie ataku na okręt pilot wydawał okrzyk „banzai” („niech cesarz żyje 100 lat”). Samolotem w którym najczęściej latali piloci kamikaze był Mitsubishi A6M.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*