21 października 1944 roku powstały kamikaze

Tego dnia 1944 roku powstała japońska samobójcza jednostka wojskowa, kamikaze

Kamikaze (jap. shinpū, spolszczona wersja: kamikadze) to specjalne oddziały wymyślone przez Japończyków w trakcie II wojny światowej. Ich celem była samobójczy atak na nieprzyjaciela za pomocą nie tylko samolotów, ale i jednostek wodnych.

W 1944 roku wojna na Pacyfiku zdecydowanie nie szła po myśli Japończyków. W czerwcu w bitwie na Morzu Filipińskim ponieśli ciężkie straty. Stracili dwa lotniskowce oraz ok. 400 samolotów japońskich, przeciwnik naliczył ok. 100 strat samolotów i żadnych w okrętach.

W tych okolicznościach zdecydowano się na nowe rozwiązanie, ataki samobójcze.

Pomysłodawcą pomysłu był wiceadmirał Takijiro Onishi, wykonawcą chorąży Nakamija, a pierwszym dowódcą takiej jednostki, kapitan Yuko Seki. W pierwszym ataku z 25 października, efektem ataku 9 myśliwców było zatopienie amerykańskiego lotniskowca USS „St. Lo” oraz uszkodzenie trzech innych okrętów.

Oddziały kamikaze były podporządkowane dowództwu marynarki, największy udział miały w walkach na Okinawie. Do końca wojny zatopiły 56 okręty oraz 273 uszkodziły, kosztowało to życie prawie 4 000 pilotów.

Większość z pilotów była ochotnikami. Kierowali się japońskim kodeksem samurajów, bushido. Przed wylotem na misję odbywała się patriotyczna uroczystość, w której przypominano pilotom o poświęceniu dla ojczyzny. Potem składali przysięgę i odbierali miecze samurajskie oraz owijali się czerwoną opaską z napisem „poświęcenie dla kraju”, „pewne zwycięstwo” lub „tarcza wschodzącego słońca”. W momencie ataku na okręt pilot wydawał okrzyk „banzai” („niech cesarz żyje 100 lat”).

Samolotem, w którym najczęściej latali piloci kamikaze, był Mitsubishi A6M.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*