21 października 1963 roku podczas obławy ZOMO w Majdanie Kozic Górnych, zginął ostatni partyzant podziemia niepodległościowego sierż. Józef Franczak ps. „Lalek”

Od 1 września 1939 roku, zaczyna się 24 letnia walka Józefa Franczaka o niepodległą Rzeczpospolitą.
Po ukończeniu szkoły żandarmerii w Grudziądzu przydzielony zostaje do Plutonu Żandarmerii w Równem, gdzie zastaje go wybuch wojny z Niemcami. Po agresji sowieckiej na Polskę, jego oddział zostaje rozbity, a on sam zostaje aresztowany przez NKWD. Po kilku dniach niewoli udaje mu się zbiec. Od 1940 r. wstępuje w struktury ZWZ a później AK, działając przeciwko niemieckiemu agresorowi do 1944 roku. Po zajęciu Lubelszczyzny przez Sowietów, został wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego. Szykany, aresztowania i egzekucje żołnierzy AK, których był świadkiem, skłoniły go dezercji.
Od tej pory Franczak zostaje ścigany przez NKWD i zaczyna się ukrywać po całej Polsce. Podejmuje decyzję o powrocie w rodzinne strony i tam nawiązuje kontakty z podziemiem niepodległościowym, dołączając do oddziału WiN, dowodzonego przez kpt. Zdzisława Brońskiego Uskoka.
Na początku 1947 roku władze ogłosiły amnestię, lecz Józef Franczak nie ujawnia się w obawie, że zostanie skazany na karę śmierci lub długoletnie więzienie. Bezpieka dopadła go dopiero w latach 60tych. Zginął z rąk SB 21 października 1963 r. W chwili śmierci miał 45 lat, a z bronią w ręku ukrywał się dokładnie 24 lata.
Józef Franczak był ostatnim z żołnierzy wyklętych, ostatnim z wielu walczących z bronią w ręku o niepodległą Rzeczpospolitą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*