22 grudnia 1944 roku 82 Polaków zostało zamordowanych przez UPA w Toustobabach na Wołyniu

Tego dnia około godziny 15:00 oddziały UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) zaczęły otaczać miejscowość Toustobaby. Ich liczba była szacowana na około 500 ludzi. Wykorzystano moment, kiedy około 30 uzbrojonych mężczyzn wyjechało ze wsi do gajówki po drewno.

Po otoczeniu wsi napastnicy rozpoczęli ostrzał budynków pociskami zapalającymi, atak ten spowodował pożary krytych strzechą chat. Po ostrzale napastnicy wtargnęli między domy i rozpoczęli masakrę napotkanych Polaków bez względu na płeć oraz wiek. Zabijano rozstrzeliwując, paląc żywcem a także za pomocą siekier, wideł itp. Świadkowie tych wydarzeń twierdzą, że zdarzały się przypadki tortur np. obdzieranie ze skóry czy skalpowanie ofiar. Napastnicy rabowali również mienie Polaków łącznie z inwentarzem. Polscy cywile rzucili się do ucieczki wraz z członkami IB (Istriebitielnyje Bataljony). Cywile oraz żołnierze IB zabarykadowali się w miejscowym kościele gdzie do godziny 1 w nocy odpierali ataki UPA. Właśnie o tej godzinie z odsieczą Polakom nadjechały wojska sowieckie, co spowodowało ucieczkę napastników i pogoń za nimi która zakończyła się schwytaniem 40 z nich w tym dwóch dowódców których powieszono.

W wyniku zbrodni zginęło co najmniej 82 Polaków, w tym 16 żołnierzy IB. Atak UPA był częścią wielkiej akcji, w tym czasie zaatakowano również wsie Zawadówka i Korzowa, gdzie życie straciło 62 Polaków.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*