Janina Lewandowska

22 kwietnia 1908 roku w Charkowie urodziła się Janina Lewandowska i prawdopodobnie 22 kwietnia 1940 roku, w dniu swoich urodzin Janina Lewandowska została zamordowana w Katyniu

Janina Lewandowska – Polska śpiewaczka, pilot szybowcowy i samolotowy, oficer Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowana do stopnia porucznika, pierwsza kobieta w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km. 

Prawdopodobnie zestrzelona 22 września w rejonie Husiatyna gdzie dostała się do niewoli sowieckiej. Była córką generała Józefa Dowbora-Muśnickiego i jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu. Jej zwłoki zostały odnalezione przez Niemców podczas pierwszej ekshumacji z mogił katyńskich. Czaszka Janiny Lewandowskiej, która została przywieziona do Polski została pochowana z honorami wojskowymi w specjalnej urnie w mogile rodziny Muśnickich na cmentarzu w Lusowie. W chwili śmierci miała 32 lata. Warto zaznaczyć, że jej siostra Agnieszka Dowbor-Muśnicka w maju 1940 roku po pobycie w więzieniu na Pawiaku, została rozstrzelana przez Niemców w Palmirach.


(Na zdj. Janina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka.)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*