26 lipca 1974 roku zmarł Jan Żabiński

Polski zoolog, fizjolog, popularyzator zoologii, wieloletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz żołnierz Armii Krajowej.

Urodził się 8 kwietnia 1897 roku w Warszawie.

Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1929 roku został powołany na pierwszego dyrektora warszawskiego ZOO. Podczas wojny część zwierząt zginęła, a najcenniejsze okazy, które przeżyły zostały wywiezione do niemieckich ogrodów zoologicznych. Podczas okupacji Żabiński, wraz ze swoją żoną Antoniną, ukrywali na terenie ogrodu Żydów, którym wcześniej pomagali uciec z warszawskiego getta. W 1965 roku za tą działalność zostali uhonorowani przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Jan Żabiński jako żołnierz AK dosłużył się stopnia porucznika. Walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie został ranny, po czym trafił do Oflagu.

Po wojnie zajął się pracą naukową i popularyzatorską. W 1951 roku z powodu swej AK-owskiej przeszłości musiał zrezygnować z piastowania stanowiska dyrektora ZOO. Zmarł 26 lipca 1974 roku w wieku 77 lat. Został pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

W 2008 roku pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*