Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

27 czerwca 1581 roku, około 200 husarzy broniło Mohylewa przed 30-tysięcznym wojskiem moskiewskim

27 czerwca 1581 roku, około 200 husarzy broniło Mohylewa przed 30-tysięcznym wojskiem moskiewskim

Stracie to miało miejsce podczas trzeciej wyprawy Stefana Batorego na ziemie Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Zanim wojska Rzeczypospolitej wkroczyły na ziemie moskiewskie, z akcją odwetową ruszyła armia moskiewska, która w sierpniu wkroczyła na ziemie litewskie.

W skład tej armii wchodziło prawdopodobnie około 30 tysięcy ludzi, jednak nie reprezentujących zbyt wielkiej jakości. Jednakże dzięki swej liczebności, stanowiły poważne zagrożenie.

We wtorek 27 czerwca wojsko rosyjskie zaatakowało przedmieścia Mohylewa. Dzielnie broniący się mieszczanie nie dali by rady gdyby nie wsparcie 200 konnego oddziału husarii. Odepchnęli oni wroga od miasta i walczyli przez 7 godzin w otwartym polu. Dopiero przybycie około 300 konnego oddziału lekkiej jazdy pozwoliło całkowicie przegonić wroga z pola.

Obraz: „Husaria” Autor: Małgorzata Wójtowicz Cichoń

 • Arek

  Mała literówka na początku ostatniego akapitu. Powinno być chyba „wtorek” 😉

  • Admin

   Poprawione, dzięki

 • Milosz Górecki

  Duża literówka w drugiej linijce ostatniego akapitu: „daliby” pisze się razem.

 • Damian Szymon Nitecki

  Pod Mohylewem dysproporcja sił była znacznie większa. Dostępne źródła podają, że siły moskiewskie, kozackie i tatarskie liczyły więcej niż 45 tys. żołnierzy. Z pewnością siły tatarskie stanowiły przynajmniej jeden czambuł. Myślę, że możemy tutaj mówić o blisko 300-krotnej przewadze liczebnej nieprzyjaciela! (przynajmniej w ciągu owych 7 godzin walki).

PartnerzyPrzewiń do góry