27 lipca 1953 roku podpisano umowę o strefie demarkacyjnej pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową, która zakończyła wojnę koreańską

Rozmowy pokojowe w Kesongu i Panmundżomie rozpoczęto już 1951 roku. Rozejm dotyczący ustanowienia strefy demarkacyjnej podpisano w Panmundżomie. Strefa dzieliła półwysep na dotychczasowej linii frontu (w przybliżeniu przebiegała wokół 38 równoleżnika) i wynosiła 4 km szerokości oraz 238 km długości. Rozejm utrwalił podział Korei na dwa państwa a nad wykonaniem postanowień rozejmu czuwała Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych z udziałem Polski.

Zadaniem tzw. Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej jest ograniczenie fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron. Ma to ograniczać prowokacje i incydenty, które w rezultacie mogą prowadzić do wznowienia konfliktu zbrojnego. W rzeczywistości po obu stronach strefy zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejszą broń, tym samym strefa nie może chronić przed niespodziewaną agresją. Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana jest zarówno najbardziej strzeżoną granicą jak i największym polem minowym na świecie.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*