27 maja 927 roku Piotr I Krum został carem Bułgarów

Tego dnia 927 roku carem Bułgarów został Piotr I Krum

Piotr I Krum był drugim z czterech synów Cara Symeona I wielkiego Kruma, urodzonym w 912 roku. Od samego początku przygotowywany był przez ojca do objęcia władzy w Bułgarii. W 927 roku, z chwilą objęcia pełni władzy na Cesarstwem, Piotr zawarł na 40 lat pokój z Bizancjum, co potwierdziło wszystkie zdobycze Symeona, a sam Piotr w imieniu swoim i swoich następców, zrzekł się roszczeń do tronu Konstantynopola.

Ponadto Bizancjum dalej zobowiązywało się płacić coroczną daninę i uznało stworzony przez Symeona patriarchat bułgarski. Dla utwierdzenia pokoju, poślubił wnuczkę bizantyjskiego cesarza Romana Lekapena, Marię. Władza cara Piotra, przypadła jednak na ciężki dla kraju okres.

Odnaleziono najstarszy manuskrypt dotyczący historii Bułgarii

Bułgaria była wyczerpana długimi wojnami prowadzonymi przez Symeona, a same struktury państwa zbyt młode by przetrwać kryzys. Ponadto brak twardej ręki Symeona doprowadził do ujawnienia się drzemiących od lat konfliktów wewnętrznych. Kolejnym powodem była bizantynizacja bułgarskiej kultury, co nie podobało się możnym i doprowadziło do buntu synów Piotra – Iwana i Bojana.

Już rok później doszło do zamachu na Piotra, któremu przewodził jeden z jego synów, Iwan. Spisek został jednak wykryty, a Iwan zesłany do klasztoru. W tym samym roku bunt w Serbii, wyrwał ją spod wpływów Piotra, a w 934 roku, ziemie bułgarskie zostały najechane i złupione przez Madziarów. Postępujący rozkład państwa, wsparty dodatkowo przez duże nadania ziemskie dla kościoła doprowadził do wykształcenia się wielkich własności kościelnych i powstania warstwy bogatych bojarów.

W 963 roku, nowy cesarz bizantyjski Nicefor Fokas zaprzestał płacenia trybutu, a po upomnieniach wysłanych przez Piotra, nie odważył się uderzyć na ziemie bułgarskie. Nakłonił jednak do ataku kijowskiego księcia Światosława. Do najazdu doszło w 968 roku. W wyniku najazdu, Piotr utracił 30-tysieczną armię, oraz około 80 twierdz. Piotr dowiadując się o porażce swojej armii, doznał ataku paraliżu. Zmarł 30 stycznia 969 roku.

Na zdjęciu pieczęć z wizerunkiem Cara Piotra I Kruma

Comments are closed.