27 sierpnia 479 roku p.n.e. koalicja grecka odniosła zwycięstwo w lądowej bitwie pod Platejami w konfrontacji z Persami

Po zwycięskiej dla Greków morskiej bitwie pod Salaminą, „król królów” Persów, Kserkses wrócił do Babilonu, a w Grecji pozostawiając armię Mardoniusza. Przed kolejnym starciem z Grekami Persowie przedstawiali Ateńczykom, których ziemie i miasto były okupowane, propozycje: odzyskacie swoją ojczyznę, jeśli przejdziecie do nas. Ateńczycy odmówili, Persowie zaczęli plądrować ich ziemie, a na pomoc im wyruszyli Spartanie pod przywództwem Pauzaniasza. Siły Mardoniusza liczyły ok. 50 000, koalicji greckiej ok. 40 000. Persowie przerzucili siły do Beocji i tam czekali na starcie z Grekami.

Przez trzy tygodnie obie strony unikały starcia, Mardoniusz chciał walczyć na równinie-miał silniejszą jazdę, Grecy na wzgórzu- jazdy nie mieli wcale. Ostatecznie nieco przypadkiem do starcia doszło pod Platejami, Pauzaniasz rozstawił siły w oparciu o wzgórze. Początkowo atakowali Persowie jazdą, zostali odparci, nastąpiło kontruderzenie Greków. Taktyka walki i ciężkie uzbrojenie hoplitów robiły swoje, aż w końcu poległ sam Mardoniusz, przez co cała reszta Persów uciekła z pola bitwy. Grecy odnieśli zdecydowane zwycięstwo.

Walki z Persami trwały aż do roku 448, nie mniej wewnątrz Greków zaczynały się pojawiać pierwsze zgrzyty. Był to nowy okres w historii antycznej Grecji który miał doprowadzić do wojny między Atenami i Spartą.

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*