28 lutego 1893 roku w filadelfijskiej stoczni William Cramp and Sons zwodowano pancernik USS Indiana (BB-1) pierwszy pełnej klasy pancernik w składzie US Navy

Okręt, określany mianem Battleship No. 1 należał do generacji przeddrednotów i był klasyfikowany jako pancernik obrony wybrzeża.

Stępka pod pierwszy amerykański pancernik (wprawdzie USS Texas był wodowany przed „Indianą”, jednakże część specjalistów klasyfikuje ten okręt jako pancernik II klasy, bądź krążownik pancerny) została położona 7 maja 1891 roku, okręt wszedł do służby 20 listopada 1895 r. Jednostka wkrótce wsławiła się udziałem w jednej z dwóch bitew wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Podczas zwycięskiej bitwy pod Santiago de Cuba, USS Indiana, wraz z pancernikami USS Oregon i USS Iowa, oraz ze wspomnianym USS Texas i zbliżonym do niego USS Brooklyn posłały na dno hiszpańskie niszczyciele „Pluton” i „Fluor” oraz 4 krążowniki pancerne ( „Infanta Maria Teresa”, „Vizcaya”, „Almirante Oquendo” i „Cristobal Colon” trafiony przez USS Brooklyn i samozatopiony przez załogę).
Po udziale w jednym z najbardziej spektakularnych morskich zwycięstw w historii (w bitwie zginął tylko jeden amerykański marynarz) kończącym zbrojną obecność Hiszpanii w Ameryce Środkowej, okręt wrócił do macierzystej bazy biorąc udział w szkoleniach i manewrach floty. 29 grudnia 1903 roku okręt został wycofany ze służby, do której powrócił już jako jednostka szkoleniowa w 1906 r.
USS Indiana odbył w tym czasie szereg kurtuazyjnych wizyt w Europie. 22 czerwca 1911 w Queenstown w Irlandii odpalił salut z 21 dział, by uhonorować koronację króla Jerzego V. Okręt został ponownie wycofany ze służby 23 maja 1914. W związku z trwającą I wojną światową „Indiana” ponownie wszedł do służby jako okręt szkolny wykorzystywany do szkolenia artylerzystów w pobliżu Tompkinsville i York River. Po zakończeniu I wojny światowej okręt został wycofany ze służby 31 stycznia 1919. 29 marca 1919 zmieniono mu nazwę na „Coast Battleship Number 1” aby zwolnić nazwę dla nowo budowanego pancernika typu South Dakota – USS Indiana (BB-50). Okręt został zatopiony jako cel przy testowaniu nowych metod ataków lotniczych w listopadzie 1920. Wrak sprzedano na złom 19 marca 1924.

Na zdj. USS Indiana – źródło: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*