28 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch

Tego dnia 1922 roku wskutek faszystowskiego zamachu stanu, premierem Włoch został Benito Mussolini

Benito Mussolini to twórca ruchu faszystowskiego we Włoszech. W 1922 zdobył władzę w wyniku zamachu stanu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czym był marsz na Rzym i jak Mussolini przejął kontrolę w państwie.

Pomimo tego, że Włochy przynależały do grona zwycięzców I wojny światowej, wyszły z niej niemal jak przegrani. Włosi mawiali że było to „kalekie zwycięstwo”. Państwo było zadłużone, zginęło 600 000 żołnierzy, a terytorialnych zdobyczy był niemal brak.

W kraju nastały czasy kryzysu gospodarczego i demokratycznego systemu władzy. Na popularności zyskiwali komuniści i faszyści. To drugie ugrupowanie genezą sięga do roku 1919, gdy powstał „Związek Weteranów” z inicjatywy Mussoliniego. W 1921 roku przekształcił się on w Narodową Partię Faszystowską (w lipcu 1922 liczyła 700 000 osób).

Ideologia nowego ruchu była oparta na kontroli państwa nad gospodarką i nacjonalistycznym haśle „Wielkich Włoch”. Nawiązywano do tradycji starożytnego Rzymu. Samo słowo fasces pochodzi z czasów imperium rzymskiego (wiązki rózg, które symbolizowały władzę).

Na początku lat 20. faszystowskie bojówki „Czarne koszule” prowadziły uliczne starcia z przeciwnikami politycznymi, głównie z komunistami. W roku 1922 doszło do antyfaszystowskiego strajku generalnego, który skończył się krwawymi zamieszkami.

W obecnej niespokojnej sytuacji kraju, część społeczeństwa upatrywała nadziei w Mussolinim. W październiku w Neapolu odbyło się zgromadzenie faszystów. Lider mówił:

Dążymy do rządzenia narodem… albo dadzą nam władzę, albo ją weźmiemy, zbiegając do Rzymu i chwytając za gardło nędzną klasę panujących polityków.

27 października zaczął się marsz na Rzym bojówek faszystowskich. W marszu wzięło udział ok. 30 000 ludzi. Samego Mussoliniego na nim nie było. Rząd przygotował dekret o stanie wojennym, ale obawiający się wojny domowej król nie podpisał go.

28 października przekazał władze Mussoliniemu.

Dalsze lata to wprowadzanie dyktatury przez faszystów. W 1923 roku Mussolini ogłosił się „Duce” (wodzem), powołał do życia milicję faszystowską. Po wyborach w 1924 roku i morderstwie na socjalistycznym polityku Mattoettim, przejął pełnię władzy.

Później zdelegalizował partię opozycyjne, wprowadził tajna policję polityczną, zmienił ordynację wyborczą.

Faszystowska władza ostatecznie upadła w konsekwencji II wojny światowej. Benito Mussolini w 1945 roku został rozstrzelany przez komunistycznych partyzantów. Jego ciało zbezcześcił tłum i powiesił na stacji benzynowej w Mediolanie.

Obecnie Narodowa Partia Włoch jest jedyną partią, której działalność jest zabroniona we włoskiej konstytucji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*