28 października 1922 roku wskutek faszystowskiego zamachu stanu, premierem Włoch został Benito Mussolini

Benito Mussolini – Pomimo że Włochy przynależały do grona zwycięzców I wojny światowej wyszły z niej niemal jak przegrani, Włosi mawiali że było to „kalekie zwycięstwo”. Państwo było zadłużone, zginęło 600 tysięcy żołnierzy, a terytorialnych zdobyczy był niemal brak. W kraju nastały czasy kryzysu gospodarczego i demokratycznego systemu władzy. Na popularności zyskiwali komuniści i faszyści. To drugie ugrupowanie genezą sięga do roku 1919 gdy powstał „Związek Weteranów” z inicjatywy Mussoliniego. W 1921 roku przekształcił się on w Narodową Partię Faszystowską (w lipcu 1922 liczyła 700 tys. osób). Ideologia nowego ruchu była oparta na kontroli państwa nad gospodarką, oraz na nacjonalistycznym haśle „Wielkich Włoch”, nawiązywano do tradycji starożytnego Rzymu. Samo słowo „fasces”pochodzi z czasów imperium rzymskiego (wiązki rózg które symbolizowały władzę).

W początkach lat 20-tych, faszystowskie bojówki „Czarne koszule”, prowadziły uliczne starcia z przeciwnikami politycznymi, głównie z komunistami. W roku 1922 doszło do antyfaszystowskiego strajku generalnego który skończył się krwawymi zamieszkami. W obecnej niespokojnej sytuacji kraju,część społeczeństwa upatrywała nadziei w Mussolinim. W październiku w Neapolu odbyło się zgromadzenie faszystów, lider mówił: „Dążymy do rządzenia narodem… albo dadzą nam władzę, albo ją weźmiemy, zbiegając do Rzymu i chwytając za gardło nędzną klasę panujących polityków „ 27 października zaczął się marsz na Rzym bojówek faszystowskich. W marszu wzięło udział ok. 30 tysięcy ludzi (samego Mussoliniego na nim nie było)-rząd przygotował dekret o stanie wojennym, ale obawiający się wojny domowej król nie podpisał go. 28 października przekazał władze Mussoliniemu.

Dalsze lata to wprowadzanie dyktatury przez faszystów. W 1923 roku Mussolini ogłosił się „Duce” (wodzem), powołał do życia milicje faszystowską. Po wyborach z 1924 roku i morderstwie na socjalistycznym polityku Mattoettim przejął pełnię władzy. Później zdelegalizował partię opozycyjne, wprowadził tajna policję polityczną, zmienił ordynację wyborczą.

Faszystowska władza ostatecznie upadła w konsekwencji II wojny światowej, Benito Mussolini w 1945 roku został rozstrzelany przez komunistycznych partyzantów, a następnie jego ciało zostało zbezczeszczone przez tłum i powieszone na stacji benzynowej w Mediolanie.

Obecnie Narodowa Partia Włoch jest jedyną partią której działalność jest zabroniona we włoskiej konstytucji.Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*