29 marca 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonała masakry w miejscowości Pendyki. W wyniku rzezi życie straciło około 150 Polaków.

Mimo, że Polacy starali przygotować się do napadu Ukraińców to zostali całkowicie zaskoczeni. Atak nastąpił w godzinach porannych tymczasem spodziewano się go w nocy. Napastnicy ostrzelali wieś z pocisków zapalających. Część ofiar zamordowali wrzucając je do podpalonych budynków. Polacy próbowali ratować się ucieczką przez podmokłe łąki i pola lecz w ślad za nimi ruszyli upowcy. W tym czasie trwało grabienie mienia Polaków. Warto zaznaczyć, że jedyna mieszkająca we wsi rodzina ukraińska nie wzięła udziału w tym procederze i pomogła jednej z polskich rodzin ukrywając ją u siebie.

Dzień po ataku Polacy, którzy zdołali ukryć się w lesie powrócili do wsi odnajdując na miejscu około 150 ciał. Następnie ocaleni udali się do Cumania gdzie skontaktowali się z oddziałem Wehrmachtu od którego otrzymali broń i eskortę. Po powrocie do wsi pogrzebano ciała ofiar.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*