30 stycznia 1945 roku w rejonie Ławicy Słupskiej na Bałtyku, sowiecki okręt podwodny S-13 zatopił niemiecki okręt MS Wilhelm Gustloff

W momencie zatopienia na pokładzie okrętu znajdowało się m.in. 173 członków załogi,918 oficerów i marynarzy z II dywizji szkolnej okrętów podwodnych którzy mieli obsadzić bądź uzupełnić załogi 70 U-bootów, 400 kobiet z pomocniczego korpusu Kriegsmarine (Telefonistki, telegrafistki, maszynistki, kreślarki oraz pielęgniarki), 162 rannych żołnierzy Wehrmachtu oraz 4424 uciekinierów, wśród których znaleźli się m.in. gestapowcy czy działacze NSDAP z rodzinami. W sumie na pokładzie znalazło się ponad 10 tys. osób, co potwierdziła depesza nadana z jednostki.

O godzinie 21:16 czasu pokładowego statek został trafiony trzema torpedami, wystrzelonymi przez sowiecki okręt podwodny S-13, którym dowodził komandor porucznik Aleksander Marinesko. Pierwsza rozerwała poszycie dziobu, druga trafiła w środek statku, a trzecia w maszynownię. Wg różnych źródeł w akcji ratunkowej udało się wyłowić od 838 do 1252 żywych pasażerów Gustloffa liczba ofiar sięga 9600 osób. Była to największa znana liczba ofiar zatonięcia jednego statku. Storpedowanie jednostki pomocniczej, idącej w konwoju, było jednak całkowicie zgodne z prawem wojennym, a konkretnie z układem londyńskim z 1936 roku regulującym zasady prowadzenia wojny podwodnej. MS Wilhelm Gustloff zatonął w 50-tą rocznice urodzin swojego patrona.

(Na zdjęciu: MS Wilhelm Gustloff. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*