31 sierpnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z delegacją rządową. Władzę zgodziły się na wszystkie postulaty MKS

14 sierpnia w stoczni gdańskiej pod przywództwem Bogdana Borusewicza zorganizowano strajk w proteście przeciwko wyrzuceniu z pracy Anny Walentynowicz. Wkrótce kolejne zakłady pracy rozpoczynały strajk solidarnościowy, 16 sierpnia stworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, następnego dnia sformułowano 21 postulatów MKS. Oprócz tych związanych z gospodarką, były postulaty polityczne -m.in. utworzenie wolnych związków zawodowych, przestrzeganie zagwarantowanej w konstytucji wolności słowa, zwolnienie więźniów politycznych. 21 sierpnia do Gdańska przyjechała delegacja rządowa z wicepremier Jagielskim na czele, a 24 sierpnia powołano komisję ekspercką wśród której byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek. Rozpoczęły się rozmowy, MKS reprezentował coraz więcej zakładów- w momencie podpisania porozumień 700. 30 sierpnia w Szczecinie podpisano porozumienia z władzą, w Gdańsku zrobiono to 31 sierpnia, władza zgodziła się na wszystkie postulaty. 17 września powstał Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Wielu po obu stronach zdawało sobie sprawę że de facto nie było to porozumienie a „zawieszenie broni”. Niezależny związek zawodowy nie był do pogodzenia z ustrojem PRL-u, 13 grudnia 1981 doszło do konfrontacji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*