13. poprawka do konstytucji znoszącą niewolnictwo

31 stycznia 1865 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił 13. poprawkę do konstytucji znoszącą niewolnictwo oraz roboty przymusowe na terenie całego kraju

13. poprawka do konstytucji znoszącą niewolnictwo – Poprawka weszła w życie 18 grudnia 1865 r.
Swoistym preludium 13 poprawki był akt Proklamacji Emancypacji z 1863 roku, uchwalony przez Abrahama Lincolna, który częściowo zniósł niewolnictwo na obszarze Skonfederowanych Stanów Ameryki (trwała Wojna secesyjna).

Treść 13 poprawki można przetłumaczyć jako:
„§1. Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, którego sprawca został prawidłowo skazany. §2. Kongres ma prawo zabezpieczyć wykonanie niniejszego artykułu przez odpowiednie ustawodawstwo.”

W chwili wejścia w życie 13. poprawki jedynymi stanami, w których niewolnictwo było jeszcze zalegalizowane były Delaware, Kentucky, Missouri, Maryland i New Jersey. Zgodnie z trybem ratyfikacji przewidzianym w piątym artykule Konstytucji Stanów Zjednoczonych 13. poprawka weszła w życie wraz z ratyfikacją jej przez trzy czwarte stanów. Ponieważ w dniu zaproponowania przez Kongres w skład Unii wchodziło 36 stanów, zatem uzupełnienie weszło w życie wraz z ratyfikacją przez 27 stanów. Miało to miejsce 6 grudnia 1865 roku, gdy ratyfikowała ją Georgia. Już po wejściu w życie poprawka została jeszcze symbolicznie przyjęta przez pozostałe 9 stanów, w tym prawie 130 lat później, 16 marca 1995 roku, przez stan Missisipi.

Na zdj. oryginał 13 poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych – źródło Wikipedia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*