5 grudnia 1839 roku urodził się George Armstrong Custer

Dowódca amerykański, podpułkownik armii stałej, generał brygady ochotników, absolwent akademii wojskowej West Point. W czasie wojny secesyjnej był dowódcą jednej z brygad kawalerii wojsk Północy (Armii Potomacu). Obok gen. Philipa Sheridana brał udział w masakrze nad Washita River, w czasie której zamordowano około stu Czejenów. Poległ 25 czerwca 1876 w słynnej bitwie z Dakotami dowodzonymi przez Siedzącego Byka i Szalonego Konia, nad rzeką Little Bighorn.

(Na zdjęciu: Georg Custer. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

2 komentarze

 1. Maria Ledworowska-Berbeka

  A co tu można sądzić człowiek ten zabijał z zimną krwią był znienawidzony przez Indian, a jego klęska z oddziałami Szalonego Konia ucieszyła z pewnością Indian, ale niestety wyprawy odwetowe na Czejenów spowodowały kolejne ich klęski

  • Można sądzic dużo więcej, to bohater wojny secesyjnej, odważny koleżeński, doskonały jeździec i brawurowy dowódca który nie wydawał komendy „naprzód” tylko „za mną” , świetny szermierz i rasowy kobieciarz, z upodobaniem do trunków czyli wzorowy kawalerzysta.
   Najmłodszy generał wojsk Unii – został mianowany w wieku 23 lat
   Syn kowala który po wypracowanej drodze do statusu oficerskiego ożenił się z córką sędziego.
   Nie był zajadłym wrogiem Indian bo nawet jego oficerowie z 7 pułku narzekali,że woli przy ognisku przesiadywać ze swoimi indiańskimi przewodnikami a nie z nimi, zwyczajnie wykonywał politykę rządu USA która co tu dużo mówić nie była wobec Indian najuczciwsza.

   Ale pomimo ciemnych kart swojej historii nie zasłużył na miano czarnego charakteru i robienia z niego symbolu zbrodniczej polityki USA wobec Indian.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*