Aresztowanie Floriana Marciniaka

6 maja 1943 roku miało miejsce aresztowanie Floriana Marciniaka

Tego dnia 1943 roku w Warszawie Gestapo aresztowało pierwszego naczelnika Szarych Szeregów Harcmistrza Floriana Marciniaka

Aresztowanie Floriana Marciniaka miało miejsce w Warszawie. Podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo przy Alei Szucha Marciniak nie wydał swoich współpracowników. Mimo kilku prób Harcerzom nie udało się odbić swojego przywódcy.

Sam Marciniak próbował uciec w czasie transportu lecz mu się nie udało. Umieszczono go w osławionej katowni poznańskiej – Forcie VII w celi nr. 66. 18 lutego 1944 roku Florian Marciniak został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem, a następnie do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, w którym najprawdopodobniej 20 lutego 1944 roku został zamordowany. Ciało nigdy nie zostało odnalezione. 

W 2010 roku do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w kościele św. Wojciecha w Poznaniu, złożono urnę z ziemią na której został zamordowany. Pośmiertnie 11 listopada 2006 roku został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 

( Florian Marciniak. Wikimedia Commons)

Comments are closed.