6 stycznia 1813 roku w Ławkach k/Trzemeszna urodził się Hipolit Cegielski

W życiu Hipolita Cegielskiego wyróżnić można dwa etapy. Pierwszy z nich to jego edukacja, praca nauczyciela oraz prowadzanie badań naukowych w dziedzinie językoznawstwa. Drugi etap rozpoczyna się z chwilą gdy wbrew decyzji władz pruskich odmówił przeprowadzenia kontroli w mieszkaniach polskich uczniów i z tego to powodu, w 1846 r., został usunięty ze szkoły.

Wkrótce po tych wydarzeniach postanowił założyć w Bazarze sklep z wyrobami żelaznymi, który w 1850 r. przerodził się w warsztat wytwarzający proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych – żniwiarek, siewników, kosiarek i młocarni, a mały warsztat przerodził się w doskonale prosperującą fabrykę. Po II wojnie światowej fabrykę przekształcono w Zakład Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Poza produkcją fabryczną Cegielski brał czynny udział w życiu kulturalno-społecznym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał pierwszy poznański dziennik – „Gazetę Polską” (od 1859 r. „Dziennik Poznański”). Od 1849 r. działał jako poseł w sejmie pruskim. Był także jednym ze współzałożycieli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. sprawował funkcję prezesa Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Zmarł w 1868 r. w Poznaniu.

(Na zdjęciu Hipolit Cegielski. Fot. Wikimedia Commons)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*