9 sierpnia 48 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Farsalos, podczas której legiony dowodzone przez Juliusza Cezara starły się z armią prowadzoną przez Pompejusza

Była to decydująca bitwa rzymskiej wojny domowej. 

Siły Cezara liczyły prawdopodobnie 28-33 tys. ludzi, zaś Pompejusz wystawił armię liczącą od 49 do ponad 60 tys. wojska. Cezar, wiedząc o przewadze kawalerii przeciwnika wydzielił 6 do 8 kohort (2 000 – 2 500 ludzi) ustawionych na tyłach swojego prawego skrzydła (tzw. czwarty szereg) i zwiększył odstępy między swoimi kohortami, aby długość własnych linii dorównywała długości linii wojsk Pompejusza. Starcie pod Farsalos można podzielić na 3 etapy:

Etap 1: Rozpoczęcie bitwy od ataku dwóch pierwszych szeregów Cezara na główne siły Pompejusza. Pompejusz rzuca do uderzenia swoją jazdę, licząc, że po odepchnięciu zgrupowanej na prawym skrzydle nielicznej kawalerii Cezara uda się następnie poprzez szarżę z własnego lewego skrzydła zwinąć w kierunku rzeki całą linię przeciwnika.

Etap 2: Pod naporem przewagi liczebnej wroga, kawaleria Cezara zaczyna się wycofywać. Ścigającą ją jazda Pompejusza odsłania swoje prawe skrzydło, na które spada uderzenie rezerwowej czwartej linii dowodzonej przez samego Cezara. Czwarty szereg rozbija pompejańską jazdę, dochodzi także do rozproszenia oddziałów procarzy i łuczników, którzy wspierali jej atak, co prowadzi ostatecznie do odsłonięcia lewego skrzydła armii Pompejusza. 

Etap 3: Na odsłonięte skrzydło uderzają wolne kohorty z czwartej linii. Równocześnie do ataku rusza trzecia linia wojsk Cezara. Tak mocny atak łamie opór wojsk Pompejusza, które uciekają w stronę swojego obozu. Cezar goni uciekających po czym zdobywa obóz wroga. Bitwa kończy się jego zwycięstwem. 

Straty po stronie wojsk cezariańskich wynoszą prawdopodobnie 1200 ludzi, zaś po stronie armii Pompejusza ok. 6000. Ten ostatni zaś ucieka na statek do Larissy, po czym odpływa do Egiptu, gdzie później zostaje zamordowany. Wszystkie prowincje greckie oraz państwa zależne od Rzymu opowiedziały się teraz po stronie Cezara.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*