9 stycznia 1920 roku w Żytomierzu urodził się Mieczysław Pawlikowski

Polski wojskowy, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy (znany m.in. z roli Pana Zagłoby w filmie „Pan Wołodyjowski i serialu „Przygody pana Michała”) oraz reżyser. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

W czasie II wojny światowej jako lotnik dywizjonów 300 i 301 wykonał łącznie 29 lotów bojowych. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1943 roku po zestrzeleniu i awaryjnym lądowaniu samolotu Halifax Mk II we Francji, Pawlikowskiemu i reszcie załogi samolotu przyszli na pomoc żołnierze francuskiego ruchu oporu. Na przełomie września i października lotnicy wyruszyli w pieszą wędrówkę przez Pireneje i po 13 dniach dotarli do Andory ską przedostali się do Hiszpanii i następnie do Gibraltaru. Stamtąd po ponad trzech miesiącach od lądowania we Francji – odlecieli Liberatorem do Anglii.

Pawlikowski przez krótki okres czasu pracował przy Rządzie Polskim w Londynie, a w sierpniu 1945 roku wrócił do Polski, gdzie niemal od razu znalazł pracę jako spiker w Polskim Radiu. W 1948 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny i rozpoczął pracę w warszawskich teatrach: Klasycznym, Powszechnym, Narodowym, Współczesnym, Nowym, Syrenie, Domu Wojska Polskiego oraz Ateneum. Był także aktorem filmowym, zadebiutował w 1950 roku w „Warszawskiej premierze”. Największą sławę przyniosła mu rola Zagłoby w „Panu Wołodyjowskim” i „Przygodach Pana Michała”.

Zmarł 23 grudnia 1978 roku w Warszawie. W chwili śmierci miał 58 lat, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

(Na zdjęciu: Mieczysław Pawlikowski w słynnej roli Pana Zagłoby)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*