9 stycznia 1988 roku podniesiono banderę na niszczycielu rakietowym ORP Warszawa

Jest to drugi niszczyciel rakietowy, a trzeci okręt o tej nazwie, który pełni służbę w polskiej Marynarce Wojennej. ORP Warszawa został zbudowany w ZSRR i początkowo pełnił służbę w radzieckiej marynarce pod nazwą „Smiely”. W 1985 roku okręt przeszedł kapitalny remont w Rydze (Dziś stolica Łotwy). W 1987 roku okręt został wydzierżawiony przez Polskę od ZSRR. Uroczyste podniesienie polskiej bandery oraz nadanie nowej nazwy ORP Warszawa a także numeru burtowego 271 nastąpiło 9 stycznia 1988 roku w Porcie wojennym w Gdyni.

W latach 1992-93 Polska odkupiła okręt od Rosji za niską cenę w zamian za anulowanie długów które miała Rosja względem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Po raz ostatni niszczyciel opuścił biało-czerwoną banderę 5 grudnia 2003 w macierzystym porcie, kończąc tym samym swoją niemal 16-letnią służbę w polskiej Marynarce Wojennej.

(Na zdjęciu: ORP Warszawa. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

2 komentarze

  1. a tym zdaniem powinien konczyc sie artykół „W polskiej służbie okręt przeszedł ponad 40 000 Mm, wystrzelił ćwiczebnie m.in. 31 pocisków plot, 8 pocisków przeciwokrętowych, 32 torpedy[1].

    Wobec nieznalezienia kupca został przeniesiony do rezerwy MW i zezłomowany w Gdańsku”

  2. Jarek Wolanski

    Ostatnia tak duza jednostka polskiej MW

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*