Podziemna Armia powraca

Apel społecznych komitetów obchodów narodowego dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” do Polaków

W sobotę 1 marca 2014 obchodzimy po raz czwarty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, niezłomnych bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej w obliczu nowego zniewolenia kontynuowali walkę o niepodległą Polskę.

Pohańbieni jako „zdrajcy”, „bandyci” i „faszyści”, torturowani i mordowani strzałami w tył głowy, potajemnie i bezimiennie grzebani, powracają dzisiaj w chwale. Ich tragiczna historia, przez dziesięciolecia przemilczana albo fałszowana, staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków. Z „Żołnierzami Wyklętymi” identyfikuje się polska młodzież, znajdując wspólne wartości oparte na dążeniach uczciwego człowieka do wolności, sprawiedliwości i prawdy.

Jako przedstawiciele społecznych komitetów i środowisk organizujących obchody święta 1 Marca apelujemy do Rodaków o udział w hołdzie dla bohaterów niepodległościowego podziemia. Spotkajmy się w miejscach ich walki, śmierci i cierpienia. Zapalmy znicze i złóżmy kwiaty. Wywieśmy narodowe flagi w oknach domów i zakładów pracy. Pamiętajmy o nich w refleksji i w modlitwie. Pokłońmy się również ostatnim z Żołnierzy Niezłomnych, żyjącym nadal wśród nas, często zapomnianym i niedocenionym.

Z pokolenia na pokolenia rodzi się na tej ziemi Armia gotowa do powrotu.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Ilona Gosiewska (Wrocław), Stowarzyszenie Odra-Niemen
Krzysztof Grabiec, Związek Strzelecki „Strzelec”
Dariusz Kucharski (Poznań), Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”
Jan Żaryn (Warszawa), Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*