Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w Meksyku

Wyjątkowe znalezisko okazało się być pałacem, który ponad 1000 lat temu zamieszkiwany był przez m.in. kapłanów pradawnych Majów. Został odnaleziony niedaleko miejscowości Cancun we wschodnim Meksyku.

Zabytkowa budowla została znaleziona w starożytnym mieście Kuluba. Pozostałości pałacu to 6 – metrowy budynek o wym. 55 m długości i 14 m szerokości. Naukowcy szacują, że zamieszkiwano go w latach 600 – 1050, czyli w czasach świetności cywilizacji Majów. W latach 250 – 900 zajmowała ona tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Belize oraz Hondurasu.

Archeolodzy zacierają ręce – bo jak twierdzą – to dopiero początek ich badań. Zabrali się za jedną z najobszerniejszych struktur w okolicy. Badacze w ten sposób chcą bliżej przyjrzeć się dawnemu życiu Majów w południowo – wschodniej części Meksyku.

Architektura, ceramika oraz wykończenia ścienne pałacu przypominają te, które odnaleziono w Chichen Itza na półwyspie Jukatan. Poza pałacem w Meksyku odkryto również budynki mieszkalne, świątynię oraz inne konstrukcje wykonane z kamienia.

Źródło: rp.pl    
Fot. National Institute of Anthropology and History (INAH)                                                                                                        

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*