Archeolodzy odnaleźli neolityczne szyby niedaleko Stonehenge

W Durrington Walls, w pobliżu Stonehenge, archeolodzy z University of Bradford znaleźli neolityczne struktury. Odkrycia dokonano w ramach projektu Stonehenge Hidden Landscape.

Odnalezione szyby znajdują się wokół Durrington Walls i Woodhenge. Pierwsze miejsce to duża neolityczna osada i kamienny krąg, a w Woodhenge jest neolityczny kamienny i drewniany krąg. Całość leży około 3,2 km od Stonehenge i jest częścią  Stonehenge World Heritage Site.

Neolityczne szyby datowane są na około 2500 lat p.n.e. i rozciągają się na przestrzeni 2 km. Mają około 10 metrów średnicy i 5 głębokości.

Archeolodzy uważają, że używane były do wyznaczenia granicy oraz prowadzenia wyznawców do miejsc kultu.

Profesor Vince Gaffney z Bradford University powiedział: Obszar wokół Stonehenge należy do najlepiej zbadanych archeologicznych krajobrazów na ziemi i niezwykłe jest to, że zastosowanie nowej technologii może nadal prowadzić do odkrycia tak masywnej prehistorycznej struktury, która obecnie jest znacznie większa niż jakikolwiek porównywalny prehistoryczny zabytek, jaki znamy przynajmniej w Wielkiej Brytanii.

Zespół znalazł do tej pory 20 takich szybów. Na początku badacze odrzucili pomysł jakoby szyby były naturalnymi cechami terenu, wydrążonymi w kredzie, a to dzięki dużemu badaniu geofizycznemu. Po zbadaniu szerokiego krajobrazu naukowcy zidentyfikowali powtarzający się wzór.

Badania były częścią projektu Stonehenge Hidden Landscape prowadzonego we współpracy z kilkoma uniwersytetami i instytutami badawczymi.

Eamonn Baldwin z University of Birmingham dodał: Dokonanie tak ważnego odkrycia w takim obszarze jest niezwykłe i potwierdza to jak, archeolodzy zaczęli łączyć technologię z tradycyjnymi metodami badawczymi między innymi wykopaliska i zdjęcia lotnicze.

Źródła: kopalnia wiedzy.pl, heritagedaily.com

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*