Arktyka i Antarktyka w cieniu rywalizacji

Już jutro na kanale naszego redaktora naczelnego Andrzej Włusek – Historia poza horyzont obejrzymy najnowszy odcinek dotyczący Arktyki i Antarktyki i ich podziału między państwa.

Arktyka i Antarktyka z racji surowości klimatu są najmniej dostępnymi miejscami na ziemi, a na Bieguny człowiek dotarł dopiero w początkach XX wieku. Mimo tego państwa są zainteresowane tymi miejscami, głównie ze względów surowcowych jak i zarazem militarno-strategicznych.

Od początku XX wieku trwa wyścig i zarazem przepychanki o to kto ma większe prawa do tych terenów. Państwa zdając sobie sprawę ze znaczenie z tych terenów jak i z możliwości eskalacji napięcia związanego z rywalizacją o nie, postanowiły siąść do stołu i w sposób pokojowy rozwiązać kwestie dostępu jak i przynależności tych terenów. W tym odcinku dowiesz się jak przebiegał proces dzielenia Antarktyczno-arktycznego tortu i komu należą się prawa do tego miejsca.

A czy Polska ma coś z tym wspólnego? Mimo, tego, że leżymy bardzo daleko, również bierzemy udział w tym podziale, ale o tym dowiesz się z jutrzejszego odcinka, na który serdecznie zapraszamy.

Fot. Wikimedia Commons – Christopher Michel

Comments are closed.