Amerykańscy archeolodzy prowadzą badania nad historią kultury Gullah Geechee
W Ameryce naukowcy prowadzą od dwóch lat badania archeologiczne nad historią kultury Gullah Geechee. Odkrywają dawne pola uprawne, na których pracowali przodkowie tego ludu.
W skrócie:
- Gullah Geechee to lud wywodzący się od pochodzących z Afryki niewolników, który wytworzył wyjątkową kulturę.
- Na terenie stanu Północna Karolina Mark Wilde-Ramsing i Joni „Osku” Backstrom poszukują pozostałości upraw ryżu, na których pracowali niegdyś przodkowie Gullah Geechee.
- Naukowcy odnaleźli rozbudowany system kanałów, między innymi dzięki wykorzystaniu sonaru i dronów.
Prowadzone badania
Mark Wilde-Ramsing, archeolog podwodny i były dyrektor Oddziału Archeologii Podwodnej Biura Archeologii Stanowej Karoliny Północnej i Joni „Osku” Backstrom, adiunkt nauk o środowisku, to dwaj naukowcy prowadzący obecnie badania wzdłuż amerykańskich rzek Cape Fear oraz Brunswick. Od dwóch lat poszukują pozostałości znajdujących się tam niegdyś upraw ryżu.
Na nieistniejących już polach pracowali niewolnicy pochodzący głównie z Afryki Zachodniej. Ich współcześnie żyjący potomkowie to lud Gullah Geechee. Jednym z celów przyświecających badaczom jest zachowanie śladów po ich historii i kulturze.
Wilde-Ramsing i Backstrom prowadzą prace głównie na północnym krańcu Eagels Island w pobliżu założonego w 1739 roku miasta Wilmington. Tę dużą wyspę tworzą zbiegające się ze sobą Cape Fear i Brunswick, a jej nazwa pochodzi od właściciela plantacji nazwiskiem Richard Eagles. Wyspę wykorzystywano w różnych celach, między innymi właśnie do uprawy ryżu.
Obszar badany przez naukowców leży w hrabstwach Brunszwik oraz Nowy Hanower, a jego powierzchnia wynosi 2100 akrów. Archeolodzy podzielili go na 10 podsekcji, a teraz inwentaryzują znajdowane tam pozostałości pól. Do tej pory odkryto skomplikowaną sieć kanałów, liczne grodzie i śluzy. Na wyspie znajdowało się co najmniej 18 różnych pół.
By odnaleźć ich pozostałości, naukowcy pływają rzekami, wykorzystują sonar oraz latające w powietrzu drony. Metody badań uzupełniają się wzajemnie. Sonar pozwala mapować dna rzek i zidentyfikować znajdujące się tam osady. Naukowcy są również w stanie pozyskiwać konkretne pozycje GPS, w których znajdują się interesujące ich obiekty. Zarówno sonar, jak i drony pozwalają odnaleźć miejsca, które warto odwiedzić.
Podczas prowadzenia badań nie brakuje jednak problemów. Pojawiają się trudności z przemieszczaniem się po wąskich, płytkich i nie raz zatkanych kanałach, o które nikt nie dbał przynajmniej od wieku. Podczas prac trzeba zawsze pamiętać o mających miejsce przypływach i odpływach. Kłopot stanowią również zmiany klimatyczne oraz rozwój w regionie, które mogą wpływać na niszczenie poszukiwanych przez badaczy obiektów.
Gullah Geechee
Na polach na Eagels Island pracowali niewolnicy. Większość z nich pochodziła z Afryki Zachodniej (między innymi z Senegalu, Sierra Leone i Angoli), gdzie powszechnie uprawiano ryż. Po przewiezieniu ich na południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych(tereny stanów Karolina Północna, Karolina Południowa, Georgia, Floryda) stali się tam niezwykle potrzebni do jego produkcji w Ameryce, ponieważ posiadali potrzebne do tego wiedzę i umiejętności.
Na plantacjach byli odizolowani od reszty świata z nielicznymi nadzorcami. Był to jeden z czynników, który pozwolił im na stworzenie własnej, wyjątkowej kultury i społeczności. Z czasem lud ten zaczęto nazywać Gullah Geechee. Posługuje się on nawet własną mową, będącą połączeniem języków afrykańskich z angielskim.
Naukowcy badający obecnie Eagels Island mają nadzieję, że uda im się doprowadzić do zachowania pozostałości po historii Gullah Geechee. Mają kilka celów. Pierwszym z nich jest zarejestrowanie swoich znalezisk w Oddziale Archeologii Podwodnej Stanu NC.
Chcą również współpracować z grupami zajmującymi się ochroną Eagels Island, jak i ze społecznością mieszkającą w Korytarzu Dziedzictwa Kulturowego Gullah Geechee. Wspierają też Grupę Zadaniową Eagles Island Central Park i jej inicjatywę, jaką jest utworzenie szlaku Gullah Geechee.
Źródła:
- Venita Jenkins, Excavating Evidence of Early Agricultural Engineering, uncw.edu [dostęp: 21.02.2024].
- Mark U. Wilde-Ramsing, Joni ‘Osku’ Backstrom, Searching Eagles Island for Artifacts Related to Historic Rice Cultivation and the Gullah Geechee, unc.edu [dostęp: 21.02.2024].
Fotografia poglądowa,Kobiety należące do Gullah Geechee