Męczennik za wiarę i solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki okladka

Męczennik za wiarę i solidarność. Biografia ilustrowana bł. Ks. Jerzego Popiełuszki |Recenzja

Jolanta Sosnowska, Męczennik za wiarę i solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki do dzisiaj jest w pamięci tysięcy Polaków. Jego działalność duszpasterska, słynne już Msze św. za Ojczyznę, ale też jego tragiczna śmierć i wyniesienie na ołtarze spowodowały, że do dzisiaj jest ważną personą dla wielu z nas. Od jego śmierci mija właśnie 40 lat, a na półkach pojawiła się najnowsza biografia Popiełuszki, autorstwa Jolanty Sosnowskiej – Męczennik za wiarę i solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Okres istnienia PRL był czasem ciężkim dla Kościoła katolickiego. Do przypadków prześladowań duchownych dochodziło naprawdę często. Wszelakie prowokacje wymierzone w członków kleru, ale także zamykanie seminariów duchownych, wycofanie religii ze szkół, a nawet przypadki ,,aresztowania” obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, czy internowania ks. Prymasa Wyszyńskiego, to tylko przykłady działań, jakich dopuszczali się rządzący wtedy komuniści.

I w takiej właśnie trudnej rzeczywistości, swoją działalność duszpasterską rozpoczął i prowadził ks. Jerzy Popiełuszko. Jednak jemu, za swoje zaangażowanie zarówno w głoszenie słowa Bożego, jak i obronę praw i godności człowieka, łamanych przez komunistyczne władze, przyszło zapłacić cenę najwyższą.

Postać autorki biografii

Jolanta Sosnowska, ur. w 1961 roku w Korszach (dzisiejsze woj. warmińsko-mazurskie) jest dziennikarką i publicystką. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa UW, pracowała w redakcjach tygodników Stolica i Film, miesięcznika Kino, a także publikowała w Gazecie Krakowskiej.

Zajmuje się obecnie głównie tematyką katolicką, a w swoich pracach pisała choćby o św. Janie Pawle II, Benedykcie XVI, św. Janie Marii Vianney’u, czy św. Bracie Albercie Chmielowskim.

O bł. księdzu Jerzym Popiełuszce pisała już w 2010 roku – wtedy ukazała się książka pod tytułem Prawy i sprawiedliwy. Życie i męczeństwo błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Za swoje publikacje była również wielokrotnie nagradzana.

Co zawiera w sobie Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

Autorka postanowiła zająć się postacią ks. Jerzego od podszewki i chronologicznie, dzieląc też swoją pracę na trzy główne części. Na początku w pierwszej z nich (Moc w słabości się doskonali), poznajemy lata młodości Alka (dopiero od 1971 roku Jerzego Aleksandra) – jego dzieciństwo, rodzinę,  lata nauki szkolnej. Dowiadujemy się też o przyczynach, z jakich obrał ścieżkę duchowieństwa czy też trudnościach, z jakimi musiał się zmagać na każdym etapie.

Czytelnik podąża za nim dalej, przez naukę w warszawskim Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym, ale również zasadniczą służbę wojskową, którą musiał odbyć w specjalnej jednostce w Bartoszycach.

Po święceniach, 28 maja 1972 roku, w biografii przechodzimy do drugiej części (Dla wszystkich był wszystkim). Tutaj już widzimy przekrój jego działalności jako kapłan – od jego początków w parafiach w Ząbkach i Aninie, przez jego posługę w parafiach w Warszawie, po jego działalność z ,,Solidarnością”.

Widać nie tylko przebieg jego pracy, ale i jej skutki i wpływ na wiernych. Lektura ukazuje też już wtedy działalność SB przeciwko ks. Popiełuszce. Działalność, której tragiczny finał rozegrał się 19 października 1984 roku.

Męczeńska śmierć ks. Jerzego i jego pogrzeb przy parafii św. Stanisława Kostki przenosi nas do ostatniej części (Błogosławiony naśladowca Chrystusa). Widzimy, jak jego śmierć odbija się na ówczesnej sytuacji politycznej, będąc zarazem momentem przełomowym w walce z reżimem komunistycznym w Polsce.

Tu też rodzi się kult ks. Popiełuszki i zaczyna się droga do jego beatyfikacji. Docieramy także do kresu i tej drogi, do dnia 6 czerwca 2010 roku. To właśnie tego dnia, matka ks. Jerzego, Marianna Popiełuszko, razem z tysiącami wiernych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, jest świadkiem wyniesienia ks. Jerzego Popiełuszki na ołtarze.

Lepsze i gorsze strony Męczennika…(i podsumowanie)

Będąc w pełni szczerym, w przypadku Męczennika za wiarę i solidarność… , nie mamy do czynienia z pełnoprawną naukową publikacją. Autorka opiera się na swojej poprzedniej pracy dot. Popiełuszki, a także na badaniach niektórych historyków, aczkolwiek niektórym może brakować pełnego aparatu naukowego.

Jednakże czy musiała to być w pełni naukowa pozycja? Nie do końca. W istocie podczas lektury widać związek emocjonalny autorki z postacią ks. Jerzego, tym samym też pewien brak obiektywizmu. Mogę nawet przyznać, że przed lekturą obawiałem się tej pozycji, jako swoistej ,,laurki’’ dla bł. księdza Popiełuszki.

Aczkolwiek po ostatnich stronach, czy uważałbym wymienione wyżej uwagi za ogromny problem dla tej biografii? Otóż nie. W zasadzie właśnie jej popularnonaukowy charakter, i osobiste podejście Sosnowskiej do ks. Jerzego, czynią, że tą biografię czyta się naprawdę cudownie.

270 stron, pełne zarówno fotografii (m.in., słynnego fotografa, Adama Bujaka), jak i wszelakich rozdziałów i aspektów życia Popiełuszki, to praktycznie lektura na jedną noc. Właśnie forma biografii ilustrowanej, forma sama w sobie bardzo plastyczna, pasuje do tej publikacji jak ulał. Ta pozycja potrafi wciągnąć odbiorcę niczym gąbka, i jednak poruszyć do głębi. Czasem prostota potrafi być receptą na świetną książkę – i tutaj się to udało.

Odnoszę wrażenie, że ta książka jest świetnym wyborem nie tylko dla odbiorcy, który dobrze zna życie i działalność bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale i dla tych, którzy jeszcze nie poznali tak dobrze jego historii. I w obliczu 40. rocznicy jego śmierci, jest w istocie także swoistym hołdem ku jego postaci.

Zajrzyj też do naszej drugiej recenzji:


Wydawnictwo: Biały Kruk
Ocena recenzenta: 5/6
Jakub Rogiński


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk.

Comments are closed.