Bitwa pod Chocimiem – wywiad z dr. Karolem Kościelniakiem

W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica bitwy pod Chocimiem z 1621 roku. W bitwie tej wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, zmierzyły się z wojskami tureckimi pod wodzą Osmana II. Jaką funkcję pełnił zamek Chocim na przestrzeni dziejów, a jakie miał znaczenie w trakcie bitwy z 1621 roku? Jakie znaczenie ma w działaniach teatr wojny? Na te i inne pytania odpowiedział dla portalu Historykon.pl dr Karol Kościelniak.

Chocim od XVII wieku pełnił funkcję twierdzy granicznej, choć jego słynny zamek ma znacznie dłuższą historię, niezwykle burzliwą. W jakich momentach historii zamku pojawiają się Polacy?

Chocim był zamkiem granicznym Hospodarstwa Mołdawskiego. Miejsce to oddziały polskie i litewskie zajmowały kilkakrotnie, m.in. w 1538 roku Jan Tarnowski na czele wojsk polskich zdobył zamek chocimski, następnie Dymitr Wiśniowiecki wraz z kozakami zaporoskimi także go zdobył. Ponownie Polacy zajęli zamek w 1615 roku, a w 1621 roku posłużył im jako oparcie przez wojskami tureckimi Osmana II.

Jakie znaczenie miał zamek w bitwie 1621 roku?

W trakcie bitwy sam zamek pełnił funkcję zaplecza, lazaretu i siedziby dowództwa połączonych wojsk Rzeczypospolitej. W samym zamku mogło się zmieścić co najwyżej kilkuset obrońców. Zamek jest niewielki z wysokimi średniowiecznymi murami. Najważniejszy w tej bitwie był obóz warowny liczący osiem kilometrów kwadratowych, gdzie zmieściło się owe kilkadziesiąt tysięcy obrońców. Obóz był rozłożony na przedpolach zamku.

Dowódcą strony polskiej został Jan Karol Chodkiewicz. Dlaczego wybrał właśnie to miejsce, by stawić opór nieprzyjacielowi?

Jan Karol Chodkiewicz, będąc doświadczonym żołnierzem i dowódcą, wybrał to miejsce ponieważ była to dobra pozycja obronna. Dodatkowo Dniestr, o który ta pozycja się opierała, był rzeką graniczną, szeroką, która w pewien sposób ograniczała np. dezercję i atak na tyły. Ponadto pozycja ta przenosiła walkę poza granice Rzeczypospolitej i przede wszystkim wywierała presję na Turków, którzy nie mogli sobie pozwolić na zostawienie tak silnego punktu na swoich tyłach, więc nie mogli pójść dalej bez jej zdobycia.

Chodkiewicz dysponował o wiele mniejszą liczbą wojsk, aniżeli Osman II. W jakich kwestiach więc wojska Rzeczypospolitej górowały nad nieprzyjacielem?

Skład wojsk oraz ich podział, czyli mniejsza ilość jazdy, większość piechoty oraz artyleria. Następnie podział wojsk na pułki i części, nad którymi dowodził Chodkiewicz wspierany przez radę wojenną. Każda część wojsk, lewe i prawe skrzydło oraz centrum, składały się z kilku pułków, które miały przyporządkowane poszczególne miejsca i zadania powodowały, że każdy wiedział, co ma robić. Osman II natomiast dysponował przewagą jazdy w swojej armii. A do zdobywania miejsc umocnionych najlepiej nadaje się piechota.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*