Woynicz 1655

Bitwa pod Wojniczem „Woynicz 1655” – Impreza historyczna!

Już w ostatni weekend lipca na polach Wojnicza szykuje się kapitalna impreza historyczna, której celem będzie przybliżeni zamierzchłych czasów „Potopu” i mało znanego epizodu jakim była bitwa pod Wojniczem. Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym i już dzisiaj gorąco zapraszamy do przyjazdu.

„Woynicz 1655” jest pionierską imprezą, która w tym roku ma swój debiut. Trzy dniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 29 – 31 lipca 2022 roku ma na celu upamiętnienie bitwy pod Wojniczem, która odbyła się 3 października roku 1655, w czasie potopu szwedzkiego i była pierwszym starciem – próbą odparcia najeźdźcy szwedzkiego w otwartym polu. Ciekawostką jest to, że w bitwie wzięły udział bardzo ważne osobistości tamtych czasów. Po stronie szwedzkiej był sam król Szwecji Karol X Gustaw, który sprawował komendę nad armią najeździ,  a po stronie polskiej hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński czy też ówczesny starosta jaworowski a późniejszy król Polski, Jan Sobieskie.

Wydarzenie przygotowywane jest ze sporym rozmachem. Wezmą udział najlepsze grupy rekonstruktorskie z Polski, ale także z zagranicy, które specjalizują się w odtwarzaniu XVII – wiecznej wojskowości. Nie zabraknie mocnego uderzenia, gdyż będą im towarzyszyły armaty oraz muszkiety.

Tak oto prezentuje się plan:

29 lipca godz. 18.00 – piątek:

⚔️ – pokaż filmu Diabeł Łańcucki

30 lipca – sobota:

⚔️ pokazy grup rekonstruktorskich – potyczki, zasadzki, walki,

⚔️ wieczorny, plenerowy pokaz filmu „Zrodzeni do szabli” – prawdopodobnie z udziałem twórców filmu rodziny Sieniawskich,

⚔️ przemarsz wojsk ulicami Wojnicza na Rynek – uroczysta salwa honorowa oraz oficjalne powitanie wojsk przez organizatorów wydarzenia,

⚔️ imprezy współtowarzyszące🍺🍺 (zabawa taneczna)

31 lipca – niedziela:

🛡️msza z udziałem wojsk,

🛡️rekonstrukcja bitwy pod Wojniczem Anno Domini 1655,

🛡️imprezy współtowarzyszące🍺🍺

Głównym „spirytus movens” jest oczywiście Piotr Jędras z portalu promującego kulturę sarmacką i historię I Rzeczypospolitej – „Dwór Hulaszczego Sarmaty” oraz grupy rekonstrukcyjne zrzeszone w „Independent Regiments„.

Już wkrótce będziemy Państwa informować o kolejnych postępach w pracach nad wydarzeniem. A już dziś zapraszamy wszystkich do Wojnicza na ostatni weekend lipca 2022 roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*