Bohaterowie drugiej rewolucji przemysłowej

Od 1832 roku pracował nad telegrafem elektrycznym amerykański wynalazca Samuel Morse. W 1835 roku on zbudował prototyp swego telegrafu, zaś w 1837 roku zademonstrował go w Nowym Jorku i otrzymał nań patent. Trzy lata później Morse wprowadził stosowany do dzisiaj kod telegraficzny złożony z kropek i kresek (krótkie i długie impulsy) – tzw. alfabet Morse’a. W 1847 roku aparatów Morse’a użyto po raz pierwszy w Europie na liniach Hamburg – Cuxhaven i Brema – Bremerhaven. Nastąpił ogromny, żywiołowy rozwój telegrafów na całym świecie. Na terenie państwa tureckiego zręby sieci telegrafów elektrycznych zbudowali (począwszy od 1854 roku) polscy emigranci z F. Sokulskim i K. Brzozowskim na czele, najpóźniej pojawił się telegraf w Chinach – 1879 rok.

Pod koniec I połowy XIX wieku podjęto w różnych krajach próby skonstruowania pierwszej żarówki elektrycznej. Epoka oświetlenia elektrycznego rozpoczęła się w 1879 roku. Wówczas Thomas Edison wynalazł żarówkę, która na początku świeciła 8 minut. Rok po roku wynajdywano kolejne ulepszenia, które sprawiały ewolucję żarówki jako narzędzia.

Druga rewolucja przemysłowa zapoczątkowała także nowe, innowacyjne metody zarządzania i kierowania, które wynikały z rozwoju naukowej organizacji pracy (z języka anielskiego ‘scientific management’). Kierunek ten rozwijał amerykański inżynier Frederick Taylor (1856-1915), który postulował określanie ścisłych norm pracy, zadań pracownika oraz organizacji jego warsztatu. Prowadziło to w efekcie do podniesienia wydajności pracy. System ten stosowały m.in. zakłady samochodowe Forda. Co ciekawe, pojawiły się również dodatkowe możliwości spędzania wolnego czasu dla ludzi zamożnych- warto wspomnieć tu o agencji turystycznej Anglika Thomasa Cooka, która stanowiła początek zorganizowanego zwiedzania Europy od 1863. Coraz większym zainteresowaniem cieszyło się również pływanie. W roku 1875 przepłynięto po raz pierwszy kanał La Manche. Jeśli chodzi o sport rowerowy, to warto wiedzieć, iż produkcja rowerów wyprzedziła zastosowanie samochodów. W roku 1896 Francuz Pierre de Coubertin wznowił nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach. Postęp techniczny spowodował powstanie nowych, dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu: elektrycznego, naftowego, samochodowego, chemicznego, hutnictwa metali kolorowych. Po roku 1870 przodownictwo w światowej produkcji przemysłowej zdecydowanie utraciła Wielka Brytania. Jej miejsce natomiast zajęły Stany Zjednoczone, które to stały się pierwszą potęgą przemysłową świata jeszcze przed rokiem 1914, czyli przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej zyskały również Niemcy. Przemysł rozwijał się również w innych rejonach świata, w tym także w koloniach

Mimo tego, iż współcześnie wynalazki takie jak tradycyjne żarówki są wypierane przez ekologiczne świetlówki, telefony stacjonarne na komórkowe, to nie ulega wątpliwości, iż wynalazek każdego z omówionych przeze mnie twórców, zmienił życie codzienne ludzkości.

Katarzyna Szychowska

 

Bibliografia:

A. Burzyński, Elementy statystyki dla historyków, Kraków 1980

J. Szpak, Historia gospodarcza powszechna, Warszawa 2003

Strony internetowe:

http://www.wiz.pl/8,1625.html [dostęp: 1.09.2017]

http://historia.focus.pl/swiat/charles-goodyear-i-guma-1029 [dostęp: 1.09.2017]

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*