Brytyjscy nurkowie z zarzutem kradzieży

Brytyjscy nurkowie z zarzutem kradzieży. Z wraku, który leży na dnie kanału La Manche zniknęły przedmioty o wartości 16 tysięcy funtów. Wrak pochodzi z okresu I wojny światowej i został zatopiony jesienią 1914 roku przez niemiecki okręt podwodny.

Jak podaje angielska telewizja BBC dwóm nurkom został postawiony zarzut kradzieży szeregu przedmiotów znajdującym się na wraku okrętu wojennego HMS „Hermes” służącemu w Royal Navy w czasie I wojny światowej. W wyniku śledztwa prowadzonego przez angielską policję wraz z różnymi instytucjami angielskimi i francuskimi dwóm nurkom postawiono zarzut kradzieży. 57 – letni John Blight oraz 56 – letni Nigel Ingram usłyszeli oskarżenie o kradzież przedmiotów o wartości 16 tysięcy funtów (81 tysięcy polskich złotych).

HMS „Hermes” został zbudowany w szkockiej stoczni Fairfield Shipbuilding & Engineering w Govan. Okręt zbudowany w 1898 roku miał długość 110 metrów, 16,5 metra szerokości, a prędkość maksymalna z jaką się poruszał wynosiła 20 węzłów.

Kres działalności okrętu nastąpił 31 października 1914 roku kiedy to skrzyżował ogień z niemiecką łodzią podwodną U-27. Okręt pochłonął wraz ze sobą 44 członków załogi.

Źródło: divers24.pl, bbc.com, kentonline.co.uk

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

2 komentarze

 1. Mariusz Płatek

  Nie ta fotografia: to jest HMS Hermes. lotniskowiec.

  Tu chodzi o krążownik:: https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Hermes_(1898)#/media/File:HMS_Hermes_Dar_es_Salaam1907-14.jpg

 2. „Kres działalności okrętu nastąpił 31 października 1914 roku kiedy to skrzyżował ogień z niemiecką łodzią podwodną U-27. ”
  a) co to za okropny styl „skrzyżował ogień”? Broń białą się krzyżuje, nie ogień, poza tym został storpedowany, żadnej wymiany ognia nie było.
  b) okręt podwodny nie łódź podwodna, taka jest nomenklatura wprowadzona jeszcze naszej marynarce w międzywojniu
  c) zdjęcie nieprawidłowe, nie ten okręt – ale na to już poprzednik zwrócił uwagę.
  Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*