Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum | Recenzja

Elżbieta Cherezińska, Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Mordechaj Chaim Rumkowski to niejednoznaczna i bardzo kontrowersyjna postać. Przełożony Judenratu w getcie łódzkim. Przedwojenny przemysłowiec. Jak zauważa profesor Szewach Weiss: ,,Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem”. Estera (Etka) Daum była jego sekretarką. Na podstawie jej wspomnień powstała książka Elżbiety Cherezińskiej.

Wspomnienia Daum nie były publikowane. Elżbieta Cherezińska dostała je od syna autorki. Jak sama przyznaje we wstępie do książki – ,,napisała je od nowa”. Sprawiła, że są czytelne nie tylko dla historyków (w szczególności zajmujących się historią i kulturą Żydów), ale dla każdego, kto po tę książkę sięgnie.

Cel został osiągnięty. I tu już jest jeden wielki plus tej książki. Czytelność. Swego czasu recenzowałam ,,Turniej Cieni” tej autorki. Nagromadzenie osób i faktów w tamtej książce spowodowało, że dla osób niezajmujących się historią zawodowo (bądź niebędących absolutnymi miłośnikami historii XIX wieku) – była to niełatwa lektura. Ja sama, która jestem historykiem, przyznaję się bez bicia, że ,,Turniej Cieni” recenzowałam z ołówkiem i kartką pod ręką, na której robiłam notatki – co sprawdzić, gdzie zajrzeć, co wyjaśnić. W książce o Etce Daum raczej nie występuje.

Plus drugi – to, za co zawsze chwalę Cherezińską: baza źródłowa. W przypadku recenzowanej książki – jak zaznaczyłam wyżej – autorka otrzymała od rodziny najważniejsze źródło. Ale pisząc ,,Turniej Cieni” również tę bazę opracowała bardzo starannie, wykorzystała źródła nie tylko polsko -, ale też anglo -, a wreszcie francuskojęzyczne.

Plus trzeci – piękna szata graficzna książki. Naprawdę piękna. Strony stylizowane na kartki z zeszytu (w kratkę!), pismo stylizowane na odręczne. Zbiór czarno – białych fotografii. Okładka książki – niczym okładka starego sztambucha. Cudo po prostu.

Urodzona w 1972 roku Elżbieta Cherezińska – pilszczanka z urodzenia, studiowała na warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (obecnie: Akademia Teatralna). Inne jej książki – poza recenzowaną i ,,Turniejem cieni” to – między innymi – ,,Legion” (wydany w 2013 roku, poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej) i ,,Korona śniegu i krwi” (2012, pierwsza część cyklu powieściowego ,,Odrodzone królestwo”). Wszystkie książki zostały opublikowane nakładem poznańskiego wydawnictwa ,,Zysk i s – ka”.

Nie widzę przeciwskazań dla postawienia ,,6” tej książce Elżbiety Cherezińskiej. Powiem więcej – jest to ocena w pełni zasłużona.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*