Ceramika pradziejowa w Nidzicy

W Nidzicy podczas prac archeologicznych  przed ratuszem odkryto warstwę kulturową z nasyconą ceramiką pradziejową.

Nidzica położona jest na terenie województwa mazurskiego nad rzeką Nida. Od jakiegoś czasu na jej terenie trwają wykopaliska archeologiczne na rynku wokół ratusza. Prace archeologiczne mają jeszcze potrwać miesiąc, jednak już dużo zostało odkryte. Od południowej strony archeolodzy znaleźli podczas prac ceramikę kulturową oraz kamienie z zaprawą.  Nie ma ustalonej dokładnej daty zakończenia wykopalisk, wszystko zależy od tego, ile jeszcze trzeba będzie kopać.

Stanowisko na jakim to toczą się badania, to stanowisko sondażowe. Archeolodzy sprawdzają istnienie przed wiekami obwarowań murów, czy zabudowań, a także zabytki ceramiczne.
Mają nadzieje że te badania wprowadzą nowe informacje do stanu badań i określeniem zasięgu ceramiki.  W głębszych warstwach ziemi znaleziono wiele kawałków ceramiki pochodzącej prawdopodobnie z XVII wieku, a także  monety  datowane na XVII i XIX wieku, czekające na konserwacje. Podczas badan archeolodzy odkryli garnki, które zostały zabezpieczone, a także warstwę bruku oraz studnie z wodą.

Źródła: nidzica.wm.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*