Chorwackie psy archeologami

Odkrywcy z Uniwersytetu w Zadarze w Chorwacji odnaleźli osadę i cmentarz w Górach Velebit, liczącą 3000 lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie metoda, którą wykorzystali. Posłużyli się psami, które są wyszkolone do odnajdywania ludzkich szczątków datowanych na czasy prehistoryczne.

To pierwsze takie odkrycie z pomocą zwierząt. Verdena Glavaš z uczelni w Zadarze stwierdziła, że to świetna metoda, gdyż psy węszą rozkładające się ludzkie szczątki.

Glavaš i Andrea Pintar są posiadaczami i trenerami psów-detektywów. W Journal of Archeological Method and Theory opublikowali szczegóły ich pracy ze zwierzętami oraz wydajności psów jako archeologów. Wszędzie tam, gdzie psy wskazały trop i rozpoczęto wykopaliska, coś odnaleziono.

Datowanie węglem psich odkryć blisko Karlobag wskazało na czas blisko ośmiuset lat przed Chrystusem. Jednakże wiek szczątków może sprawić wiele kłopotów w ustaleniu, do jakich grup społecznych należeli odnalezieni ludzie. Do tej pory nikomu jeszcze nie udało się odnaleźć reliktów z tak odległego czasu.

Ekipa z Zadaru do wykopalisk archeologicznych użyła czterech psów: trzech belgijskich psów pasterskich i owczarka niemieckiego, których właścicielem jest Andrea Pintar z S-PAS Center.

Psów jako tropicieli w Chorwacji używa się już od 2015 roku. Pierwszy test polegał na sprawdzeniu, czy zwierzęta odnajdą odkryte już groby. Test wypadł pozytywnie. Wcześniej tych zwierząt używano do odszukiwania w szczególności osób niedawno zmarłych. Obecnie psy wyszukują takie obiekty jak cmentarze, drogi, czy rzymskie osiedla. Istnieje duże prawdopodobieństwo. Że psi detektywi pomogą w odnalezieniu masowych grobów wciąż nieodnalezionych ofiar wojny lat 90. w byłej Jugosławii.

Źródło: total-croatia-news.com
Fot. Arheološki lokalitet Drvišica – Karlobag

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*