Ciekawe odkrycie na pustyni Atakama nieopodal Chile. W czym pomogły zdjęcia satelitarne?

Na wysokości 4200 metrów na północy Chile i na znajdującej się tam pustyni Atakama grupa uczonych znalazła cztery kamienne konstrukcje zwane saywas. W odkryciu pomogły zdjęcia satelitarne.

Podczas wschodu słońca saywas rzucają na ziemię cienie. Dzięki nim Inkowie przewidywali równonoce i przesilenia, były więc znacznikami astronomicznymi i wiązały się z ważnymi datami w inkaskim kalendarzu.

Po obserwacjach i analizach przeprowadzonych z udziałem astronomów z Obserwatorium ALMA wykazano, że konstrukcje w rejonie Vawuillas wyznaczały miejsce wschodu słońca 21 marca na półkuli południowej, natomiast w sektorze Ramaditas — 21 czerwca. Inkowie wykazali się niezwykłą precyzją podczas tworzenia 500 lat temu saywas.

Kierująca pracami Cecilia Sanhueza z Chilijskiego Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej (Museo Chileno de Arte Precolombino) wyznała, że szczególnie zainteresował ją fakt, że kamienne konstrukcje znaleziono w okolicach Drogi Inków. Do tej pory naukowcy myśleli, że budowane były tylko w dużych miastach. Kronikarze z XVI-XVIII w. wspominali w swoich zapiskach o tego typu konstrukcjach przypominających wyglądem kolumny lub wieże i mających zazwyczaj około 1,20 m wysokości. Cusco było również otoczone przez saywas, które służyły do określania czasu zasiewów i zbiorów. Obecnie uczeni starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nowo odkryte saywas zostały wzniesione przez Inków na takim pustkowiu.

Źródło: Diario El Pais
Fot. Wikimedia Commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*