Człowiek Lodu Ötzi przed śmiercią przeszedł zawał serca

Odnalezione przed laty szczątki człowieka z lodowca cały czas są poddawane dodatkowym i coraz bardziej szczegółowym badaniom. Ostatnie z nich, wykazały, że zamordowany 5300 lat temu mężczyzna, przeszedł przed śmiercią zawał serca.

Poddane tomografii komputerowej szczątki wykazały, że w ciele mężczyzny istniały trzy zwapnienia w okolicy serca, co w mogło przyczynić się do wystąpienia zawału serca. Ötzi miał również zwapnienia wokół tętnicy szyjnej, które utrudniały transport krwi do mózgu. Przyczyną tych zwapnień była najprawdopodobniej dieta skupiona głównie wokół tłustego mięsa i małej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego. Zestawiając ten fakt z treścią żołądka, w której zachowały się resztki ostatniego posiłku, którym było tłuste mięso dzikiego kozła, oraz mięso jelenia i śladowe ilości zboża, zła dieta wydaje się najprawdopodobniejszym powodem odnalezionych zwapnień.

Poza odkrytymi niedawno stwardnieniami, wiemy również, ze Ötzi chorował na boreliozę, posiadał wrzody żołądka, nie tolerował laktozy oraz posiadał zniszczone zęby i kolana. Ponadto badania wykazały, że Ötzi posiadał genetyczne predyspozycje do zachorowań na miażdżycę, występowania złogów tłuszczu, a same badania tomografem już wcześniej wykazały występowanie choroby miażdżycowej w tętnicy szyjnej, aorcie i prawej tętnicy biodrowej. Ostatnie badania dają jasno do zrozumienia, że gdyby mężczyzna nie padł ofiarą morderstwa, w ciągu kilku lat umarłby z powodu chorób.

Źródło: livescience

Fot.: Copyright O. Verant/South Tyrol Museum of Archaeologiemuseum

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*