Czy prehistoryczni artyści woleli jaskinie, w których występowało echo?

Archeolodzy z uniwersytetu w Barcelonie opublikowali badania, z których wynika, że rysunki naskalne występują znacznie częściej w jaskiniach, w których zaobserwowano efekt echa.

Badania te prowadzone były przez zespół archeologów pod przewodnictwem Margarity Díaz-Andreu w południowej Francji w latach 2015-1016. Spośród przebadanych 43 jaskiń, które mogłoby stanowić naturalne schronienie dla prehistorycznych łowców, jedynie z ośmiu odnaleziono malowidła naskalne przedstawiające kształty podobne do drzew i zwierzęta z rogami. Naukowcy stwierdzili, że mogły one powstać od 5 do 6,5 tysięcy lat temu.

Później naukowcy za pomocą profesjonalnego sprzętu rejestrującego długość fal dzwiękowych przebadali zarówno jaskinie, w których znaleziono malowidła, jak i te ich pozbawione. Jak się okazało najwięcej rysunków było w tych jaskiniach, w których efekt echa był najsilniejszy. Mogło być to związane z wiarą żyjących wówczas ludzi w to, że powracający dźwięk stanowi głos bóstwa.

Podobne powiązania między obecnością prechistorycznej sztuki a występowaniem efektu echa, zaobserwowano także w północnej Finlandii, w trakcie badań prowadzonych w latach 2013-2016, a także w Anglii.

Źródło: sciencenews.org, tech-hub-magazine.com

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*