Czy uda się odtworzyć XVIII-wieczny Ogród Saski?

XVIII-wieczny barokowy Ogród Saski w Supraślu (okolice Białegostoku) był pierwszym publicznym parkiem w tamtym regionie. Teraz ma szansę odzyskać dawne piękno. Archeolodzy prowadzą badania, a władze miasteczka zleciły zrobienie dokumentacji projektowej.

W 2016 roku wichura, która przeszła nad Supraślem, zniszczyła park. W ubiegłym roku władze miasta, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz prof. Mirosław Kupryjanowicz z Uniwersytetu w Białymstoku podpisali list intencyjny, który dotyczył przeprowadzenia prac archeologicznych w tym miejscu, by wiedzieć jak przebiegały ścieżki oraz jakie były miejsca nasadzenia.

Wyniki ubiegłorocznych prac można obejrzeć na wystawie w ratuszu w Supraślu.

Według Ireny Taranty, archeolog z Muzeum Podlaskiego, wykopaliska dały informacje na temat lokalizacji i nawierzchni historycznych ścieżek w dawnym ogrodzie włoskim. każdy regularny barokowy i renesansowy ozdobny park w Polsce nazywany jest przez historyków „ogrodem włoskim”.

Odkryto ścieżki w kształcie tzw. gęsiej łapki, czyli rozchodzącej się promieniście. Nawiązywały one do warszawskiego ogrodu saskiego.

Podczas prac pobrano też próbki z gleby i korzeni, aby określić szatę roślinną ogrodu. Taranta powiedziała, że ustalono, iż rosły tam m.in. topole, jednak przez niemożliwość dokładnego zbadania, nie można określić, która to odmiana topoli: włoskiej czy dziko rosnącej.

W parku zostaną odtworzone główne aleje barokowego parku, nasadzenia, a w środku miałaby stanąć altana. Obrzeża parku władze chcą dostosować do celów turystycznych i uzdrowiskowych. Miałaby powstać tu mini tężnia, duży plac zabaw nawiązujący tematycznie do „Podróży Guliwera” Swifta oraz „czytelnia pod chmurką”.

Miałoby to być kompleksowe miejsce dla dzieci, młodzieży, seniorów i turystów – wyjaśnił burmistrz, Radosław Dobrowolski.

Nie jest wiadomo, kiedy park zostałby odtworzony.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*