Czy w Regulicach pochowano żołnierzy LWP?

Podczas prac budowlanych na obwodnicy Nysy koparka odsłoniła prawdopodobnie nieznaną bezimienną mogiłę. Kim byli pochowani w niej ludzie? Czy to ofiary II Wojny Światowej? Na te pytania postarają się odpowiedzieć policyjni eksperci.

Do odkrycia nieznanego do tej pory grobu doszło w piątek 13 maja w Regulicach, niewielkiej wiosce położonej w odległości ok. 7 km od Nysy. Podczas prac ziemnych przy budowie obwodnicy miasta odsłonięto ludzkie kości należące prawdopodobnie do dwóch osób oraz niewypały. Po dokładniejszym przebadaniu terenu odnaleziono również pustą kaburę od pistoletu, amunicję, but wojskowy, drobne elementy wyposażenia żołnierskiego oraz orzełka bez korony, co wskazuje iż polegli mogli być żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego – Ci jednak pojawili się w Nysie dopiero w maju 1945 r.. 14 maja w okolicy ponownie pojawili się poszukiwacze militariów i saperzy. Tym razem odkryte zostały kolejne szczątki ludzkie, a także dwa granaty ręczne i radziecki granat przeciwpancerny z czasów II Wojny Światowej. Policja zapowiada dalsze badania odnalezionych zwłok.

Piotr Rapiński

Źródło: nto.pl

Fot.: Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w wyzwolonej Warszawie 19 stycznia 1945. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*