Czy wiecie, że utrzymanie Kancelarii Prezydenta III RP kosztuje więcej niż utrzymanie dworu królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii?

Dane z lat 2009-2010 wskazują, iż rodzina królewska kosztowała Brytyjczyków 62 pensy od osoby.Z roku na rok koszty się zmniejszają, w latach poprzednich było to o 7 pensów więcej.

Ile zatem pieniędzy pochłania monarchia? W roku 2011 wyspiarze wydali na „koronę” 166,5 mln złotych, gdy w tym samym czasie koszty utrzymania głowy państwa w Polsce wyniosły 171,5 mln złotych.
Jest to około 5 mln mniej.

Trzeba przyznać, iż część wydatków dworu jest pokrywana z przychodów z nieruchomości oraz własności ziemskiej, będących własnością rodziny królewskiej.

Zobaczymy zatem dlaczego kosztuje nas tyle urząd prezydenta i co wchodzi w koszty działania jego kancelarii. Prawie 73 mln pochłaniają pensję i nagrody dla urzędników. Kilkadziesiąt milionów kosztują zakupy towarów i usług niezbędnych do funkcjonowania prezydenckiego urzędu. O 13 mln złotych więcej niż w 2009 roku pochłonęły wydatki na ordery i odznaczenia. Jest to spowodowane zwiększeniem ilości przyznawanych odznaczeń i wprowadzenie nowych. Do Gwiazdy Iraku i Afganistanu dołączą jeszcze: Gwiazda Konga, Czadu i Morza Śródziemnego.

 

Zdj. Wikimedia Commons

Ciekawostki historyczne

6 komentarzy

 1. I jak tu nie być rojalistą…

  P.S.
  Wśród nowych odznaczeń powinna być Gwardia Czadu, a nie czasu.

 2. ostatnia paróweczka

  Jak jest Gwiazda Czasu to może jeszcze będzie Gwiazda Ekranu ? 🙂

 3. Johny Wieteska

  Gwiazda Czadu nie Czasu!

 4. Gwiazda Czadu, Słońce Peru…

 5. Monarchizm to jedyna dobra ideologie w tym Państwie .

 6. Czesław Kazimierz Jakubiczka

  Oczywiście,popieram monarchistów.Uważam,że powinniśmy mieć herby Polskie na swoich wizytówkach,czy na swoich kontach itd.Chyba ,że ktoś będzie takie wizytówki drukował i nie tylko.Po,to aby to był znak spostrzegawczy dla innych monarchistów jako jedność.Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*