Czy wiesz, co powiedział sułtan Osman II na widok twierdzy w Kamieńcu Podolskim?

Turcja po rozgromieniu armii Rzeczypospolitej pod Cecorą w 1620 roku postanowiła wykorzystać moment i następnego roku pod wodzą samego sułtana Osmana II postanowiła podbić Polskę.
Osmanie wystawili około 200 tysięczną armię, która miała dokonać tego czynu. Rzeczpospolitą czekał ogromny wysiłek, aby odeprzeć tak licznego i niebezpiecznego wroga.  Król Zygmunt III Waza energicznie zabrał się do tworzenia armii, która pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego, Jana Chodkiewicza miała stawić odpór Tureckiej nawale.
Wojska Rzeczypospolitej (ok. 50 tys.) wsparte 40 tysiącami Kozaków pod wodzą Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, ruszyły im naprzeciw. Armia przekroczyła granicę z Mołdawią i okopała się pod zamkiem chocimskim, mając za sobą potężną twierdzę w Kamieńcu Podolskim.

Bitwa trwała ponad miesiąc( 2 września – 9 października) gdzie waleczne oddziały Rzeczypospolitej raz za razem dawały chwalebny odpór atakom tureckim.
Sułtan nie mogąc zdobyć obozu przeciwnika wyprawiał wojska na jego tyły w celach łupieżczych. 27 września, gdy pole walki zasnuła mgła i zaczął padać śnieg, Osman II postanowił przeprawić się za rzekę i na zapleczu polskiej obrony, zdobyć zamki stanowiące bazę zaopatrzeniową dla obrońców Chocimia.
Władca turecki idąc na północ dotarł do zamku Kamieniec Podolski. Twierdza wznosiła się na wysokiej skale nad Smortyczą, w miejscu trudno dostępnym dla napastnika. Osman podobno długo się przyglądał fortyfikacjom. Po długim milczeniu zapytał wreszcie „Kto zbudował ten zamek?” Na to jeden z dostojników odpowiedział „Podobno sam Bóg”. „To niechże i sam Bóg go zdobywa” powiedział zdenerwowany sułtan i zawrócił swoje wojska spod zamku

AW

Bibliografia:
Leszek Podhorodecki, Noj Raszba: Wojna Chocimska 1621. Kraków 1979

12 komentarzy

  1. fortyfikacją
    ech – żenada

  2. Mariusz Płatek

    Uwaga.
    Dzieci specjalnej troski rzuciły się do wyłapywania błędów.

  3. To powinny być teraz nasze ziemie. Czas je odzyskać.

    • Kamil Bojarski

      Wystarczajaco wielu Polakow zginelo za te ziemie wiec lepiej niech granice zostana tak jak sa! Nie ma wolnej Polski bez wolnej ukrainy jak to powiedzial pilsudski i mial racje! Niech ukraincy walcza z rosjanami! Polski narod wystarczajaco wiele przeszedl i na co?

  4. hmm a nikt nie ogarnął najważniejszego błędu… rzeka się nazywa SMOTRYCZ

  5. Świetny artykół 🙂 Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*