Czy wiesz, że pierwszą śmiertelną ofiarą Stanu Wojennego był żołnierz?

13 grudnia 1981 r. z jednostki wojskowej w Żaganiu wyjechała kolumna czołgów. Pojazdy kierowały się  prawdopodobnie w stronę Wrocławia, aby wzmocnić  tamtejszy garnizon.  Gdy  dotarły do rzeki Czarnej rozpoczęła się przepraw.

Drugą maszyną poruszającą się w kolumnie był czołg prowadzony przez st. szer. Kubisa.Kiedy wjechał na most zarzuciło go na pobocze i uderzył w barierkę, która pękła i wraz z całym mostem wpadł do wody.  Z pojazdu uratował się tylko działonowy i ładownicy.

Śledztwo przeprowadzone przez prokuraturę wojskową zostało szybko umorzone. W oficjalnym liście przysłanym rodzinie została zawarta informacja, że przyczyną wypadku były nietypowe warunki atmosferyczne. Po 1989 r. rodzina poszukiwała prawdy o tym zdarzeniu. Pan Andrzej Kubis brat zmarłego przeprowadził własne śledztwo. W jego wyniku dowiedział się, że most przez który prowadzono przeprawę nie był przystosowany do poruszania się po nim tak ciężkich pojazdów oraz tego, że wypadek spowodował fiat 125 p. który nagle pojawił się na moście.

Źródło:

https://zagan.dlawas.info/wiadomosci/pierwsza-smiertelna-ofiara-stanu-wojennego-zwiazana-byla-z-zaganiem/cid,8244,a

https://nto.pl/zabity-13-grudnia-andrzej-kubis-prawdopodobnie-jedyna-smiertelna-ofiara-stanu-wojennego-z-opolszczyzny/ar/4136487

 Grzegorz Kapica


Ciekawostka pierwotnie opublikowana 13 grudnia 2018 roku 

Ciekawostki historyczne

 

 

One Comment

  1. Jarek Wolanski

    To tak jakby powiedziec ze pierwsza ofiara Oswiecimia byl SSman ktory przypadkiem spadl z wiezyczki strazniczej

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*