Dokonano przełomowego odkrycia, które rzuca nowe światło na historię fortec wikingów

Podczas badań archeologicznych na terenie kolistej warowni duńskich wikingów w Borgring odnaleziono fragmenty ceramiki z pierwszej połowy XI wieku n.e., które podważają dotychczasowe wyobrażenia naukowców na temat fortec duńskich wikingów.

Choć większość archeologów i historyków jest zgodna, że pięć kolistych fortec duńskich wikingów zostało najprawdopodobniej wybudowanych za czasów Haralda Sinozębego około 980 r. n.e., to jednak istnieje pomiędzy nimi różnica zdań co do przeznaczenia tych obiektów. Wielu archeologów uważa, że twierdze w kształcie pierścienia budowane były przez wikingów z myślą o jednym celu, a potem znikały tak szybko, jak się pojawiały. Jednak odkryte fragmenty ceramiki znalezione w miejscu północnej bramy fortecy Borgring  w Danii stawiają dotychczasową teorię pod znakiem zapytania. Odnalezione fragmenty ceramiki pochodzą z pierwszej połowy XI wieku n.e. W 2016 r. tego samego rodzaju ceramika odnaleziona została w pobliżu bramy wschodniej twierdzy Borgring. Według archeologów świadczy to o pewnej ciągłości w czasie – żadne z tych odkryć nie było przypadkowe. Sugeruje to również, że koliste twierdze służyły wikingom na przestrzeni dłuższego okresu czasu różnym celom. Jak ustalili naukowcy zarówno brama wschodnia i północna uległy częściowemu spaleniu, a odłamki ceramiki odnaleziono w glebach pochodzących z okresu po tych pożarach, co oznacza, że ktoś przyniósł ceramikę do bram po pożarze. Ceramika znaleziona na terenie bramy północnej znajduje się w warstwach gleby z tego samego wieku co naczynia znalezione w rejonie bramy wschodniej, wskazując, że oba te obiekty były jednocześnie wykorzystywane przez ludzi. Na terenie bramy wschodniej archeolodzy odkryli również warstwy podłogowe, kominek oraz skrzynkę na narzędzia w połączeniu z ceramiką. Przypuszczalnie świadczy to o tym, że bramy fortecy nie spłonęły całkowicie a niektóre części budynków nadal użytkowane były przez ludzi. Podobną aktywność mieszkańców warowni odkryto również w bramie północnej.

Odnaleziona ceramika inspirowana jest angielskim stylem znanym jako Stamford Ware i pochodzi z pierwszej połowy XI wieku n.e. Z tego okresu spoza Anglii pochodzi tylko kilka tego typu przykładów wyrobów ceramicznych, które pojawiają się w centrach politycznych wikingów Lejrei Roskilde w Danii i Lund w Szwecji. Odnaleziony typ ceramiki związany jest z osobą króla Kanuta Wielkiego i jego bliskimi relacjami z Anglią.

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*