Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Dokumenty Solidarności odnalezione podczas remontu

Dokumenty Solidarności odnalezione podczas remontu

Podczas zwykłego remontu jednego z mieszkań w Ostródzie odkryto skrytkę, w której znajdowały się dokumenty sprzed trzech dekad oraz bluza więzienna i inne dowody internowania.

Właściciel mieszkania odnalazł skrytkę podczas remontu mieszkania, które należało kiedyś do jego rodziców. Wewnątrz w paczkach były skryte dwa segregatory z dokumentami Solidarnościowymi. Znaleziosko trafiło do lokalnego muzeum.

Schowano tam również więzienną bluzę oraz koszulki z napisami „Solidarność”. Dyrektor muzeum obwieścił iż to znalezisko ma niezwykle wielką cenę dla historyków. Dokumenty zostaną przekazane IPN.

Jak udało się ustalić autorem tych dokumentów był Andrzej Chojnowski zmarły w 1999 roku. Działacz tak zwanej „Pierwszej Solidarności”. Zapewne ukrył te dokumenty, żeby chronić swoich kolegów ze związku przed represjami ze strony SB w okresie stanu wojennego i w latach późniejszych. Były tam przecież dane osobowe, adresy i wiele innych informacji, które mogły stać się istną kopalnią wiedzy dla aparatu bezpieczeństwa. Nigdy natomiast nie dowiemy się już chyba, dlaczego nie wyjął ich ze skrytki później, nawet po 1990 r., gdy już nie było takiego zagrożenia – powiedział Kazimierz Wosiek członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Białymstoku.

Chojnowski należał do grona najdłużej internowanych. Został zwolniony po 305 dniach izolacji dopiero w dniu 16 października 1982 roku. Marta Chojnowska – Śliżewska (córka Andrzeja Chojnowskiego) pamięta z dziecińśtwa jak ojciec po zakończeniu internacji czuł się zagrożony, raz podczas drogi na wywiadówkę został porwany i pobity w lesie przez esbeków.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

PartnerzyPrzewiń do góry