Działalność biura Wehrmachtu. Powrót niezwykłego zbioru do muzeum

Zespół archiwalny Wehrmachtauskunfstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene jest największym w Polsce zbiorem dokumentów, w których znajdują się informacje na temat działalności jednego z najważniejszych biur Wehrmachtu. Spora jego część została poddana kosztownej konserwacji i powróciła do opolskiego muzeum.

Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene, czyli Biuro Informacyjne Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych, jest jednym z trzech zespołów archiwalnych znajdujących się w zasobie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. 59 jednostek archiwalnych tego zespołu dotyczących funkcjonowania tego biura przekazano w czerwcu tego roku do konserwacji.

Na ten zbiór składają się 5824 jednostki archiwalne z lat 1939-1945, co czyni z niego największą tego typu kolekcją spośród zbiorów w innych polskich placówkach. Większość zbioru stanowią sporządzane przez komendantury poszczególnych obozów listy transportowe, w których zapisano informacje personalne na temat każdego jeńca: od imienia i nazwiska czy daty urodzenia po datę i miejsce wzięcia do niewoli oraz numer jeniecki. Oprócz tego można z nich wyczytać także takie rzeczy jak: zwolnienie niektórych jeńców z obozu lub ich przenoszenie do innego, skierowanie na roboty przymusowe oraz podejmowane przez nich próby ucieczki bądź datę zgonu.

Według Magdaleny Kruk-Kuchcińskiej opolskiego muzeum dokumenty te są najważniejszym, a jednocześnie największym w Polsce źródłem informacji na temat polskich jeńców wojennych II wojny światowej oraz tego, co się z nimi stało. Jednak na wielu z nich widać, że są one w złym stanie i dlatego też poddawane są cyklicznej konserwacji. Nie da się tego procesu przeprowadzić jednorazowo, ponieważ brakuje na to funduszy. Kruk-Kucicińska wspomniała także, że realizowane w tym roku zadanie „Konserwacja unikatowych list transportowych jeńców wojennych z lat 1939-1945” jest dofinansowane ze środków budżetu obywatelskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do tej pory 75% jednostek archiwalnych zostało poddanych pracom konserwatorskim, a ich efekty widoczne będą podczas spotkań w muzeum oraz na stronie internetowej placówki.

Źródła: opole.wyborcza.pl, cmjw.pl

Fot.: Archiwum CMJW – zbiór „Relacje i Wspomnienia”

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*