Działko przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej wydobyte z dna Bałtyku

W ramach realizacji programu naukowo – badawczego „Wraki Kołobrzegu” z odmętów Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej. Znalezisko to jest o tyle nietypowe, że to broń nietypowa.

Z Bałtyku na wysokości Kołobrzegu wydobyto niedawno działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej, które najprawdopodobniej znajdowało się na niemieckim promie desantowym, który zatonął wiosną 1945 r. podczas walk o Kołobrzeg. Odkrycie to było efektem wielomiesięcznych, podwodnych prac archeologicznych, prowadzonych w dnie Bałtyku w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Organizatorem prac badawczych jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które prowadzi je od 2016 roku, głównie dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znalezisko to jest o tyle nietypowe, że taki eksponat nie występuję dotąd w żadnym polskim muzeum, bowiem broń ta była używana w czasie II wojny światowej głównie przez siły aliantów zachodnich.

Działko przeciwlotnicze kal. 20 mm, szwajcarskiej filmy Oerlikon było konstrukcją z czasów I wojny światowej. Używane głównie przez marynarkę wojenną Cesarstwa Niemieckiego a potem także przez siły francuskie. W czasie II wojny światowej wykorzystywane głównie przez US Navy i Royal Navy. Jego plany konstrukcyjne stały się punktem wyjścia do konstrukcji nowszych i wydajniejszych dział plot kal. 20 mm., w zmodyfikowanej formie używanych aż do dziś.

Źródło: tvpinfo.pl
Fot: Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*