Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Historia i znaczenie

Kto wymyślił Międzynarodowy Dzień Mężczyzn? Historia święta i propozycje na prezent

Co roku 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzn. Nie jest to jedyne święto panów w ciągu roku. Mają oni swój dzień aż trzy razy – w marcu, wrześniu i listopadzie. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn co roku zwraca uwagę na istotne kwestie. W tym roku, po raz kolejny, hasłem przewodnim jest niepokojące zjawisko w dzisiejszym świecie – samobójstwa mężczyzn.

Od kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn i jaka jest jego historia? Czym różni się od Dnia Chłopaka? Dlaczego Dzień Mężczyzn jest tak ważny i na co zwraca uwagę?

W skrócie:

Kiedy jest Dzień Mężczyzn?

W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzony jest trzy razy. Pierwsze święto w roku obchodzone jest 10 marca jako wspomnienie liturgiczne czterdziestu męczenników z Sebasty. 30 września w Polsce jest obchodzony Dzień Chłopaka, a dzień 19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Mężczyzn obchodzonym przez ponad 80 państw na całym świecie.

Czym różni się Dzień Mężczyzn i Dzień Chłopaka?

Dzień chłopaka jest najczęściej obchodzony w Polsce 30 września i dotyczy raczej młodszych – dzieci i nastolatków. Często jest świętowane w szkołach. Natomiast Dzień Mężczyzn jest najczęściej obchodzony przez dorosłych panów. W Polsce jednak oba święta są mniej popularne niż Dzień Kobiet, niektórzy obchodzą je, i w marcu, i we wrześniu, a inni wcale.

10 marca – wspomnienie czterdziestu męczenników z Sebasty

Czterdziestu męczenników z Sebasty lub Sebastii to grupa świętych czczonych w Kościele prawosławnym i wschodnim, a także w Kościele rzymskokatolickim. Według legendy ich męczeństwo mogło mieć miejsce za panowania rzymskiego cesarza Licyniusza w 320 roku.

Licyniusz był współcesarzem cesarza Konstantyna Wielkiego. Podczas gdy Konstantyn Wielki prowadził politykę prochrześcijańską w swojej części Cesarstwa Rzymskiego, Licyniusz robił coś przeciwnego: prześladował chrześcijan.

Czterdziestu męczenników z Sebasty

Sebastia było miastem w rzymskiej prowincji, Armenii Mniejszej (obecnie miasto Sivas w Turcji). Do Sebasty przybył gubernator prowincji, Agrykolaos. W Sebascie znajdował się XII Legion, nazywany Fulminata, co oznacza Błyskawica. Z rozkazu cesarza Licyniusza Agrykolaos prześladował chrześcijan z Sebasty, XII Legion musiał przysięgać wierność cesarzowi i odrzucić symbole chrześcijańskie.

XII Legion był posłuszny gubernatorowi, z wyjątkiem 40 żołnierzy, którzy twierdzili, że są chrześcijanami. W tym czasie dowódca XII Legionu, Lisia, był nieobecny, a gubernator zamknął ich w więzieniu. W nocy uwięzieni legioniści śpiewali psalmy.

Po 3 dniach Agrykolaos wyciągnął ich z więzienia. Kandyd, jeden z 40, wyjaśnił mu, że jako żołnierze walczyli wiernie za cesarza, ale pozostają chrześcijanami. Gubernator Agrykolaos nie mógł zrobić nic więcej i ponownie ich zamknął. Po 7 dniach komandor Lisia powrócił do obozu. 40 spotkało się tym razem i z Agrykolaosem, i Lisii. Jeden z żołnierzy powiedział: „Jest nas 40 i mamy 3 wrogów: diabła, Agrycolaosa i Lisię. Wygramy to”.

Lisia wpadł we wściekłość i nakazał innym legionistom wybić zęby 40 powstańcom. Sam Lisia również rzucał kamieniami, raniąc również gubernatora. Gubernator żądał przerwania walki i przewiezienia 40 z powrotem do więzienia.

W nocy komandor Lisia obmyślił tortury, aby ukarać 40 buntowników ze swojego Legionu. Rozebrał 40 i położył ich nagich na zamarzniętym jeziorze w lodowatym wietrz. Lisia kazała kąpać im się na brzegu jeziora, aby przekonać ich do zaprzestania buntu. W innej wersji legendy nad jeziorem znajdowała się rzymska łaźnia. Jeden z 40 odszedł od grupy. Wszedł do gorącej kąpieli i umarł.

Rzymski strażnik z boku zobaczył w wizji 39 koron męczenników i 40-tą koronę wzywającą go. To był Algaius. Algajusz przeszedł przez lód, aby zająć 40. miejsce męczeństwa. 40 umierających w mroźnym mrozie sparafrazowało Psalm 65, wersety 12-14:

Przeszliśmy przez ogień i wodę, ale Pan nas przeprowadził, aby dać nam lody.

Eunoicus, niewolnik, dostrzegł okazję do poinformowania mieszkańców Sebasty o tym, co dzieje się na jeziorze. Rano gubernator Agrykolaos dowiedział się o wszystkim. Obejrzał zwłoki na jeziorze. Jeden z 40 jeszcze żył. To był Melito, najmłodszy z nich. Został dobity i zabrany wraz z innymi.

Biskup Sebasty, Piotr, rozpoczął wówczas kult 40 męczenników, którym później przyznano status świętych. W legendzie znajdują się imiona wszystkich 40 męczenników.

Krótka historia Międzynarodowego Dnia Mężczyzn

Projekt Międzynarodowego Dnia Mężczyzn powstał 8 lutego 1991 i zainaugurowany 7 lutego 1992 roku przez Thomasa Oastera. Ponownie pomysł zainicjowano dopiero w 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn przypadający 19 listopada został ustanowiony w 1999 roku przez dr Jerome’a Teelucksingha, wykładowcę historii na Uniwersytecie Indii Zachodnich w Trynidadzie Tabago.

Co ciekawe, wezwania do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Mężczyzn (eng. IMD) trwają co najmniej od 1960 roku, kiedy to New York Times 24 lutego 1969 roku doniósł, że wielu mężczyzn agitowało prywatnie, aby 23 lutego był Międzynarodowym Dniem Mężczyzn, odpowiednikiem 8 marca, który jest Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Od lat 60. trwa dyskusja na temat, dlaczego kobiety obchodzą międzynarodowe święto, a mężczyźni nie? Zaczęto zwracać uwagę na mężczyzn, którzy zasługują na dzień uznania sam w sobie, a nie jako odpowiednik Dnia Kobiet, który jest ustanowiony od… 1909 roku!

Na przykład na początku 90. organizacje w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii zorganizowały małe wydarzenia na zaproszenie profesora Thomasa Oastera, który kierował Missouri Center for Men’s Studies na University of Missouri w Kansas City.

Oaster z powodzeniem promował imprezę w 1994 roku, ale jego kolejna próba w 1995 roku już się nie powiodła i zaprzestał on planów kontynuowania imprezy w kolejnych latach. Podczas gdy Australijczycy również przestali się angażować w świętowanie, tylko Maltańskie Stowarzyszenie Praw Mężczyzn kontynuowało obchody tego wydarzenia każdego roku w lutym. Maltański Komitet zagłosował w 2009 roku za przesunięciem daty obserwacji na 19 listopada na prośbę organizatorów australijskiego Międzynarodowego Dnia Mężczyzn. Australijscy adwokaci mężczyzn i ojców to ta sama grupa, która założyła obecną stronę internetową Międzynarodowego Dnia Mężczyzn.

Australijskim organizatorom udało się doprowadzić do tego, że kilka innych zaczęło świętować Dzień Mężczyzn w listopadzie, który został zainaugurowany w Trynidadzie i Tobago przez dr Jerome Teelucksingh w 1999 roku. W 2008 roku Dads4kids był pionierem historycznej uroczystości w parlamencie stanowym NSW i zrobił to samo w 2013 roku w parlamencie federalnym w stolicy Australii w Canberze.

Dlaczego obchodzi się Dzień Mężczyzn?

Proponowane cele Międzynarodowego Dnia Mężczyzn obejmują skupienie się na zdrowiu mężczyzn i chłopców, poprawę relacji między płciami, promowanie równości płci i podkreślanie pozytywnych wzorców do naśladowania dla mężczyzn. Jest również sugerowana jako okazja, w której mężczyźni mogą podkreślać dyskryminację wobec nich i świętować ich pozytywne osiągnięcia i wkład w społeczności, miejsca pracy, przyjaźnie, rodziny, małżeństwa i opiekę nad dziećmi.

Od 1999 roku metody upamiętniania Międzynarodowego Dnia Mężczyzn obejmują wręczanie i otrzymywanie prezentów, publiczne seminaria, fora, konferencje, zajęcia w szkołach, imprezy związane ze zdrowiem mężczyzn, zbiórki pieniędzy Movember, programy radiowe i telewizyjne, przemówienia parlamentarne, obrzędy rządowe, obrzędy kościelne, spotkania modlitewne, pokojowe zgromadzenia i marsze, ceremonie wręczenia nagród, specjalne promocje detaliczne, koncerty muzyczne i pokazy sztuki. Każda organizacja organizuje własne wydarzenia.

W każdym kraju w inny sposób obchodzony jest ten dzień, jednak jego założeniem jest zwrócenie uwagi na obecność, wkład i problemy mężczyzn. Warto tego dnia pamiętać o życzeniach czy drobnym prezencie. Jeśli szukasz prezentów dla fana historii, sprawdź nasze propozycje.

Obchody Międzynarodowego Dnia Mężczyzn w poprzednich latach

Oprócz sześciu filarów, temat drugorzędny dla IMD był corocznie zwykle sugerowany przez światowych koordynatorów, takich jak pokój w 2002 roku, zdrowie mężczyzn w 2003 roku, uzdrowienie i przebaczenie w 2007 roku, pozytywne męskie wzorce do naśladowania w 2009 roku,  „przyszłość naszych dzieci” w 2010 roku.

W następnych latach były to hasła „Dać chłopcom najlepszy możliwy start w życiu”,”Pomagamy mężczyznom i chłopcom żyć dłużej, szczęśliwiej i zdrowiej”, „Bezpieczeństwo mężczyzn i chłopców”, „Wspólna praca dla mężczyzn i chłopców”.

W 2016 roku poruszono bardzo niepokojący temat hasłem „Stop męskiemu samobójstwu”. W każdym kraju z wyjątkiem Chin wskaźnik samobójstw u mężczyzn jest wyższy niż u kobiet, w niektórych przypadkach jest to nawet skala sześciu mężczyzn na każdą kobietę, a średnia długość życia jest rutynowo niższa dla mężczyzn niż kobiet we wszystkich krajach.

W tym celu „Global Action on Men’s Health (GAMH) chce, aby Światowa Organizacja Zdrowia i inne międzynarodowe organy zdrowia publicznego, a także poszczególne rządy, uznały skalę problemów, przed którymi stoją mężczyźni i chłopcy i podjęły trwałe działania w celu ich rozwiązania. Prace te powinny towarzyszyć ciągłym działaniom na rzecz poprawy zdrowia kobiet i dziewcząt”.

W tym roku, temat nadal jest aktualny, a hasłem na 2023 rok jest „Zero samobójstw mężczyzn„.

Comments are closed.